W 2024 r. nastąpi gwałtowny wzrost cen energii? Nowy rząd czeka spore wyzwanie

2
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Urząd Regulacji Energetyki otrzymał już wnioski taryfowe od sprzedawców energii elektrycznej. Bez mechanizmów osłonowych wartość rachunku za prąd może w przyszłym roku wzrosnąć aż o 60-70 proc.

Zamrożenie cen prądu do określonych limitów zużycia na 2023 rok kończy się za 2 miesiące. Dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii w rozmowie z “Rzeczpospolitą” zaznaczyła, że jeśli w 2024 roku nie zostaną wprowadzone tarcze solidarnościowe lub nie zostaną zamrożone ceny energii, a dodatkowo zostanie przywrócony VAT na energię, to łączny koszt energii może wzrosnąć o 70 procent w porównaniu do obecnych cen. Nowy rząd czeka więc spore wyzwanie. 

Gazeta nieoficjalnie podała, że “propozycje taryf tylko na cenę energii wynoszą między 780 zł a nawet ponad 900 zł za MWh”. 

URE może skorygować stawki do kwoty ok. 800 zł za MWh lub niższej. Takie stawki, jakie proponują spółki, oznaczałyby podwyżki rzędu 90-120 proc. za samą energię. W skali całego rachunku byłyby to wzrosty powyżej 70 proc., na rachunku bowiem widnieje też m.in. koszt dystrybucji (ten może się nie zmienić) czy opłata mocowa (wsparcie elektrowni węglowych) - czytamy.

Zdaniem gazety, takie podwyżki i tak będą wymagać interwencji rządu.

Czytaj także: Polscy przewoźnicy zapowiadają blokadę terminali na granicy z Ukrainą. Nowy spór w stosunkach polsko-ukraińskich?

Ekonomista: Należałoby utrzymać tarczę

Ekonomista profesor Wojciech Piontek w rozmowie z Radiem Maryja stwierdził, że trudno powiedzieć, jaką decyzję podejmie nowy rząd.

Należałoby utrzymać tarczę, ponieważ jeśli ona nie zostanie podtrzymana, to będziemy mieli to samo, co półtora roku temu, czyli gwałtowny wzrost cen energii. To będzie przekładać się na ceny produktów i inflację - powiedział.

Źródło: rp.pl, radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo