Wspieraj wolne media

Polscy przewoźnicy protestują. Twierdzą, że utracili rynek na rzecz ukraińskich przewoźników

1
1
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Zgodnie z zapowiedziami polscy przewoźnicy rozpoczęli w poniedziałek po godz. 12 blokadę trzech polsko-ukraińskich przejść granicznych Dorohusk-Jagodzin, Korczowa-Krakowiec i Rawa Ruska-Hrebenne. Oficjalnie zarejestrowali protest u lokalnych władz do 3 stycznia 2024 r.

  • Media: Na każdym z przejść granicznych ma być od 20 do 50 ciężarówek.
  • Przewoźnicy zwracają uwagę, że polskie samochody stoją na Ukrainie w elektronicznej kolejce, której system jest tak skonstruowany, że daje ułatwienia tamtejszym firmom. Ciężarówki z Polski obecnie na wyjazd z Ukrainy muszą czekać 10-12 dni.
  • Protest polskich przewoźników jest związany z liberalizacją przepisów w sprawie transportu międzynarodowego na terenie Unii Europejskiej
  • Zobacz także: Borek ostro o Stanowskim. Wybuchła awantura. "Kłamanie na mój temat jest ryzykowne"

Jak podał portal RMF24.pl, “na każdym z przejść granicznych ma być od 20 do 50 ciężarówek”.

Przepuszczani mają być kierowcy samochodów osobowych, autobusów oraz pojazdów, które przewożą żywe zwierzęta, a także pomoc humanitarną i wojskową - podał serwis. 

Protest pierwotnie miał rozpocząć się 3 listopada, jednak policja poprosiła o przesunięcie terminu. Poinformował o tym Tomasz Borkowski, przedstawiciel protestujących przewoźników w rozmowie z “Rzeczpospolitą”.

Polskie ciężarówki muszą czekać nawet 12 dni

Przewoźnicy zwracają uwagę, że polskie samochody stoją na Ukrainie w elektronicznej kolejce, której system jest tak skonstruowany, że daje ułatwienia tamtejszym firmom. Ciężarówki z Polski obecnie na wyjazd z Ukrainy muszą czekać 10-12 dni.

Żeby legalnie wprowadzić auto do elektronicznej kolejki muszę wjechać nim na Ukrainę. Polscy przewoźnicy jeżdżą do Lwowa, a najdalej do Kijowa. To zajmuje 2 dni, a 10 dni stoją - powiedział Rafał Mekler, przewoźnik z Lublina.

Borkowski powiedział, że “do tej pory przez granicę przejechało w tym roku 880 tys. samochodów ciężarowych, do końca roku będzie milion”.

Przed wojną każda ze stron miała po 180 tys. zezwoleń i taka jest skala różnicy - dodał.

Czytaj także: Polscy "przedsiębiorcy" narzekają na brak zatrudnienia. Nie chcą podnosić płacy dla rodzimych pracowników. Wolą ściągać tanią siłę roboczą z Azji i Afryki

Czego chcą polscy przewoźnicy?

Protest polskich przewoźników jest związany z liberalizacją przepisów w sprawie transportu międzynarodowego na terenie Unii Europejskiej. Kluczowym wymogiem, jaki stawiają Polacy jest przywrócenie systemu wydawania zezwoleń na pracę w UE dla ukraińskich przewoźników i zmniejszenie ich ilości do poziomu sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę tj. 200 tys. rocznie.

Po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny z Rosją Unia podjęła bezprecedensowe kroki w celu wsparcia ukraińskiej gospodarki i na rok zniosła Ukraińcom konieczność uzyskiwania tych zezwoleń. Latem tego roku UE przedłużyła tę normę do czerwca 2024 r.

Przewoźnicy z Polski chcą też zaostrzenia zasad przewozu EKMT i wprowadzenia osobnej kolejki w systemie elektronicznym dla pojazdów transportowych zarejestrowanych na obszarze UE.

Kijów planuje omówić tę kwestię nie tylko z polskimi władzami, ale także z Komisją Europejską, podają ukraińskie media. Piszą też, że transport towarowy może stać się nowym problemem w stosunkach polsko-ukraińskich.

Źródło: rmf24.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo