Wspieraj wolne media

Wiceminister sprawiedliwości rozmawiał z niemieckimi politykami. Poruszono kwestę migracji

1
0
3
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Youtube/Telewizja Republika

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski spotkał się w środę z delegacją Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) z Brandenburgii. Rozmowy dotyczyły m.in. problemów migracji.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski spotkał się w środę z delegacją Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) z Brandenburgii, której przewodniczył dr Jan Redmann. Podczas spotkania poruszono wiele kwestii dotyczących relacji polsko-niemieckich, jednak jedną z najważniejszych była polityka migracyjna.

Marcin Romanowski podkreślił, że Polska kategorycznie sprzeciwia się próbom narzucania przyjmowania - w ramach mechanizmu relokacji - nielegalnych migrantów czy nakładania na państwa, w razie odmowy ich przyjęcia, finansowych sankcji. 

Z komunikatu MS wynika, że istnieje realna obawa, że forsowana przez UE relokacja imigrantów będzie sprzyjać procederowi nielegalnej migracji oraz nałoży na państwa członkowskie dodatkowe obowiązki bez uwzględniania ich wkładu w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Romanowski: Nie możemy uzależniać naszego bezpieczeństwa od zdania KE

Romanowski zaznaczył, że polski rząd nie traktuje postulatów Komisji Europejskiej w sprawie składania przez nasz kraj wniosku o wyłączenie z unijnego paktu migracyjnego jako poważnych propozycji. 

Nie możemy uzależniać bezpieczeństwa polskich obywateli od zdania urzędników KE, która już wielokrotnie pokazała, że jej decyzje w stosunku do Polski nie są obiektywne - stwierdził wiceminister.

Czytaj także: Duda spotkał się w Kijowie z Zełenskim. Został skrytykowany przez ks. Isakowicza-Zaleskiego

“Niemcy muszą odejść od polityki nakierowanej na Rosję”

Wiceminister sprawiedliwości zwrócił również uwagę na podejście Niemiec do Rosji, argumentując, że “wraz z końcem epoki Helmuta Kohla relacje z Rosją stały się dla Niemiec ważniejsze od stosunków z państwami Europy Środkowej”. Zaznaczył, że kluczowe dla relacji polsko-niemieckich jest odejście Berlina od polityki zorientowanej na Rosję.

Z kolei powrót do modelu Europy Ojczyzn jest warunkiem sine qua non w celu kształtowania właściwych stosunków wewnątrz Unii Europejskiej. Obecne trendy związane z federalizacją i centralizacją UE są dla polskiego rządu nieakceptowalne. Stanowią też realne zagrożenie dla równego traktowania wszystkich państw wspólnoty - stwierdził Ramanowski.

Źródło: gov.pl, dorzeczy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo