Strefa Czystego Transportu w Warszawie jednak wejdzie w życie? Wniosek Ordo Iuris odrzucony

9
1
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski odmówił stwierdzenia nieważności uchwały wprowadzającej Strefę Czystego Transportu w Warszawie. Instytut Ordo Iuris nie składa broni.

  • Uchwała - przyjęta 7 grudnia ubiegłego roku - w sprawie ustanowienia na terenie Warszawy Strefy Czystego Transportu od początku wzbudzała liczne kontrowersje i wątpliwości prawne.
  • Instytut wskazuje, że zgodnie z prawem, uchwałę wprowadzającą SCT może zaskarżyć każdy (nie tylko mieszkaniec Warszawy), jeśli wskutek jej obowiązywania zostaną naruszone jego interes prawny lub uprawnienie.
  • Ordo Iuris podkreśla, że naruszenie interesu prawnego musi być realne, nie zaś potencjalne.
  • Zobacz także: Artysta sprzedaje gadżety z wizerunkami polityków. Dostępny magnes na lodówkę "DONALD"

Duże miasta w Polsce chcą wprowadzać tzw. Strefy Czystego Transportu (SCT). Od lipca 2024 r. do centrum Warszawy nie wjadą diesle mające więcej niż 18 lat oraz auta benzynowe mające więcej niż 27 lat. Podobnie sytuacja ma wyglądać w Krakowie.  

SCT w założeniu ma zmniejszyć ilość zanieczyszczeń pochodzących z ruchu drogowego, chodzi głównie o spaliny ze starszych silników diesla.

Uchwała narusza konstytucyjne prawa i wolności

Uchwała - przyjęta 7 grudnia ubiegłego roku - w sprawie ustanowienia na terenie Warszawy Strefy Czystego Transportu od początku wzbudzała liczne kontrowersje i wątpliwości prawne.

Ordo Iuris zwrócił się z wnioskiem do wojewody mazowieckiego, aby ten uchylił uchwałę Rady m. st. Warszawy. W swoim wniosku Instytut argumentował, że regulacje przyjęte w uchwale naruszają liczne prawa i wolności gwarantowane w ustawie zasadniczej, wolność przemieszczania się, prawo do własnościczy wolność wyboru zawodu i miejsca pracy.

Argumentacja zawarta we wniosku wskazywała na naruszenie innych, szczegółowych przepisów. Zastrzeżenia dotyczyły przebiegu konsultacji społecznych oraz wykorzystywanych w nich materiałów. 

Wniosek Ordo Iuris o stwierdzenie nieważności uchwały odrzucony

Obecny wojewoda mazowiecki, przedstawiciel obecnej koalicji rządowej, Mariusz Frankowski nie przychylił się do złożonego wniosku i nie uchylił uchwały. 

W odpowiedzi na wniosek Ordo Iuris wskazał również, że nie zamierza zaskarżać przedmiotowej uchwały do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. 

Na odpowiedź Wojewody Mazowieckiego nie przysługuje żaden środek odwoławczy co oznacza, że jedna ze ścieżek prowadzących do uchylenia uchwały za pomocą prawnych narzędzi, została zamknięta. Nie znaczy to jednak, że wyczerpano wszystkie środki prawne prowadzące do uchylenia uchwały - informuje Ordo Iuris.

Czytaj także: Oświadczenie ABW po materiale Onetu i "Superwizjera". Sprawa dotyczy inwigilacji

Ordo Iuris nie składa broni

Instytut wskazuje, że zgodnie z art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, uchwałę wprowadzającą SCT może zaskarżyć każdy (nie tylko mieszkaniec Warszawy), jeśli wskutek jej obowiązywania zostaną naruszone jego interes prawny lub uprawnienie. Ordo Iuris podkreśla, że naruszenie interesu prawnego musi być realne, nie zaś potencjalne. 

Zgodnie z powyższym Strefa Czystego Transportu będzie musiała wejść w życie i dopiero przy naruszeniu interesu prawnego lub uprawnienia (np. przy ukaraniu grzywną), będzie mogła zostać zaskarżoną przed Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - podał Instytut.

Mec. Kamil Smulski, starszy analityk Centrum Badań i Analiz Ordo Iuris powiedział, że Instytut Ordo Iuris “jest gotów udzielić bezpłatnej pomocy prawnej każdemu czyj interes prawny lub uprawnienie zostaną naruszone wskutek obowiązywania uchwały”.

Źródło: ordoiuris.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
9
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo