Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego decyduje ws. polityki migracyjnej. "Definicje województwa i landu zostały błędnie zrównane ze sobą"

1
1
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/Concetta Rizzo

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego, zdominowany przez PO, zatwierdził uchwałę o przyjęciu rezolucji ws. otwarcia się na migrantów. Politycy PiS wskazują, że dokument został źle procedowany.

  • 16 listopada Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego bez debaty zatwierdził uchwałę o przyjęciu Rezolucji XIX Forum Parlamentów Regionalnych Południowego Bałtyku.
  • Autorzy rezolucji zaznaczają, że “kwestiom migracji i integracji należy nadawać wysoki priorytet”.
  • “Nasz Dziennik” zaznaczył, że zatwierdzając taką uchwałę, Sejmik w nieuprawniony sposób wszedł w kompetencje polskiego rządu. Eksperci zaalarmowali, że tego rodzaju działanie jest niezgodne z polskim prawem.
  • Zobacz także: Trudności z rozliczeniem PiS. Plany opozycji mogą zostać ograniczone do symbolicznych gestów politycznych

16 listopada Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego bez debaty zatwierdził uchwałę o przyjęciu Rezolucji XIX Forum Parlamentów Regionalnych Południowego Bałtyku pod przewodnictwem Parlamentu Krajowego Hamburga. Dotyczy ona polityki migracyjnej.

Forum Parlamentów Regionu Południowego Bałtyku zdecydowanie odrzuca prowokacje, takie jak próba instrumentalnego wykorzystania uchodźców w celu zasiania niezgody i rozłamu w Europie i przeciwstawia temu swoją determinację, by poprzez wspieranie spójności społecznej uczynić wszystko, co możliwe, w celu sprostania wyzwaniom migracji i integracji z korzyścią dla naszych społeczeństw - brzmi treść dokumentu.

Autorzy rezolucji wskazują m.in. na pilną potrzebę “zapewnienia wsparcia administracyjnego i odpowiednich zasobów dla zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego we wspieranie uchodźców i opiekę nad nimi”. Zaznaczają, że “kwestiom migracji i integracji należy nadawać wysoki priorytet”.

Czytaj także: Nastąpił wzrost napływu nielegalnych migrantów do UE

Działanie sejmiku niezgodne z polskim prawem

“Nasz Dziennik” zaznaczył, że zatwierdzając taką uchwałę, Sejmik w nieuprawniony sposób wszedł w kompetencje polskiego rządu. Eksperci zaalarmowali, że tego rodzaju działanie jest niezgodne z polskim prawem. Wskazali też na niedopuszczalne zrównanie kompetencji parlamentów landów niemieckich z uprawnieniami polskich sejmików, które nie mogą decydować o polityce migracyjnej kraju.

Definicje województwa i landu zostały błędnie zrównane ze sobą. Ich kompetencje są różne - powiedział Maciej Kopeć, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w rozmowie z Radiem Szczecin.

Politycy PiS wskazali, że decydowanie o polityce migracyjnej jest zadaniem rządu centralnego.

Rozmówcy gazety podkreślili, że w obecnej sytuacji ruch należy do wojewody zachodniopomorskiego, który bez zwłoki powinien uchylić niebezpieczną uchwałę. Akt może stać się bowiem przyczynkiem do narzucenia Polsce polityki migracyjnej.

Źródło: pch24, radioszczecin.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo