Liczba prób nielegalnego przekroczenia granic UE wzrosła w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku o 17 proc.

2
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. X

Od stycznia 2023 roku, w ciągu 10 miesięcy, ponad 331 tysięcy migrantów nielegalnie przedostało się na obszar Unii Europejskiej. Frontex, Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej podała, że to największy wzrost napływu migrantów od kryzysowego w 2015 r., gdy do Europy przybyło ponad 1 milion osób.

  • Według wstępnych obliczeń liczba prób nielegalnego przekroczenia zewnętrznych granic Unii Europejskiej w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku wzrosła o 17 proc. i wyniosła 279 350.
  • Wśród osób nielegalnie wjeżdżających na teren UE przeważają osoby pochodzące z Syrii, Gwinei i Wybrzeża Kości Słoniowej.
  • 2750 funkcjonariuszy stałej korpusu i pracowników Fronteksu bierze udział w różnych operacjach wspierających państwa członkowskie i kraje sąsiadujące w ochronie zewnętrznych granic UE i zwalczaniu przestępczości.
  • Zobacz także: Bruksela traci cierpliwość? Polska może zostać ukarana za protest przewoźników na granicy

Według wstępnych obliczeń liczba prób nielegalnego przekroczenia zewnętrznych granic Unii Europejskiej w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku wzrosła o 17 proc. i wyniosła 279 350 - podała 13 października  Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej.

Dominują migranci z trzech krajów

Wśród osób nielegalnie wjeżdżających na teren UE przeważają osoby pochodzące z Syrii, Gwinei i Wybrzeża Kości Słoniowej.

Do najbardziej ruchliwego szlaku migracyjnego należy środkowa część Morza Śródziemnego. Właśnie tą drogą przemycono ponad 143 tys. osób. Z kolei w przypadku drugiego najbardziej uczęszczanego szlaku zachodniobałkańskiego do UE napłynęło ponad 97 tys. osób. To o 22 proc, mniej niż w zeszłym roku wskutek stosowania bardziej rygorystycznej polityki wizowej. 

Wschodnią częścią Morza Śródziemnego napłynęło ponad 45 tys. osób, a szlakiem zachodnioafrykańskim - ponad 27 tys. Tutaj odnotowuje się ponad 20-proc. wzrost. Przez zachodnią część Morza Śródziemnego przybyło ponad 12 tys. osób, a przez wschodnią granicę UE - blisko 5 tys. nielegalnych przybyszy.

Czytaj także: Unia Europejska z wyraźnym problemem. Nie dostarczy zapowiadanej amunicji dla Ukrainy

We wrześniu ponad 51 tys. przypadków nielegalnego przekroczenia granicy

Frontex podał, że we wrześniu wykryto 51 500 przypadków nielegalnego przekroczenia granicy na zewnętrznych granicach UE, co stanowi wzrost o 17 proc. rok do roku.

2750 funkcjonariuszy stałej korpusu i pracowników Fronteksu bierze udział w różnych operacjach wspierających państwa członkowskie i kraje sąsiadujące w ochronie zewnętrznych granic UE i zwalczaniu przestępczości.

 

Źródło: frontex.europa.eu, pch24.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo