Sejm zdecydował w kwestii kontrowersyjnej ustawy. Nastąpił podział w tak ważnej sprawie światopoglądowej w Prawie i Sprawiedliwości. Zobacz jak głosowali posłowie w sprawie in vitro

0
0
4
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Youtube

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. W Prawie i Sprawiedliwości nastąpił podział w tej sprawie. Wniosek w tej sprawie złożyła wcześniej Konfederacja.

W Sejmie odbyło się we wtorek głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - wprowadzającego finansowanie procedury in vitro. Za odrzuceniem projektu głosowało 94 posłów, przeciw było 304, wstrzymało się 43.

Przeciw odrzuceniu projektu opowiedzieli się wszyscy głosujący posłowie Koalicji Obywatelskiej (155), Polski 2050 (33), PSL (32), Lewicy (26) i Kukiz15 (2).

W klubie Prawa i Sprawiedliwości doszło do istotnego podziału ideologicznej w sprawie in vitro. Przeciw odrzuceniu projektu był m.in Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin, Rafał Bochenek i Radosław Fogiel, Mateusz Morawiecki, Piotr Muller, Katarzyna Sójka. Za odrzuceniem głosowali m.in.: Marlena Maląg, Elżbieta Witek, Przemysław Czarnek, Ryszard Terlecki, Paweł Szefernaker, Henryk Kowalczyk, Marek Kuchciński. Od głosu wstrzymał się m.in. Zbigniew Rau, Paweł Szrot i Sebastian Kaleta. Nie głosowało 16 posłów PiS, m.in. Zbigniew Ziobro.

Jedynym klubem, który w całości zagłosował za odrzuceniem projektu była Konfederacja, która zgłosiła wcześniej wniosek w tej sprawie.

Czytaj więcej: Szkoła zorganizowała "Maraton pisania listów". Uczniowie mają wyrazić poparcie dla skazanej działaczki Aborcyjnego Dream Teamu. Puzio: "Podjęcie takiej inicjatywy, zwłaszcza w szkole, jest niedopuszczalne"

Refundacja in vitro z publicznych środków pieniężnych

Projekt ustawy o refundacji in vitro zakłada, że minister zdrowia ma opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe.

Instytut Ordo Iuris zarekomendował odrzucenie projektu, eksperci wskazali, że zapłodnienie pozaustrojowe nie jest formą “leczenia niepłodności”, nie rozwiązuje problemu wielu par.

Ustawa uchwalona w 2015 r. dopuszcza w art. 9 ust. 2 rozwiązanie eugeniczne, ewidentnie sprzeczne z art. 30 i art. 38 Konstytucji RP, a także wprowadza w odniesieniu do procedury in vitro szereg dehumanizujących pojęć. Artykuł 91 ustawy dodał również do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego art. 75, dopuszczający uznanie ojcostwa wyłącznie na podstawie oświadczenia kobiety, która urodziła dziecko, co pozostaje w sprzeczności z fundamentalnymi zasadami prawa rodzinnego - stwierdzili eksperci z Ordo Iuris.

Źródło: rmf24.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo