Wspieraj wolne media

Sejm w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej przyjął specjalną uchwałę. Wszyscy posłowie opowiedzieli się za

0
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Youtube/Sejm RP

Sejm we wtorek jednogłośnie przyjął uchwałę w 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. Głosowało 440 posłów, wszyscy byli za.

  • Jak podkreślili posłowie, z rąk oddziałów OUN i UPA, wspieranych przez część lokalnej społeczności ukraińskiej śmierć poniosło ponad 100 tysięcy Polaków.
  • Uchwała: Ofiarami ludobójstwa była przede wszystkim ludność wiejska, wielodzietne rodziny, głównie kobiety, dzieci i starcy.
  • Sejm podkreślił ponadto, że pojednanie polsko-ukraińskie musi objąć również uznanie win i upamiętnienie ofiar z lat II wojny światowej.
  • Zobacz także: Prezes Kaczyński opowiada się za przeniesieniem pomnika wołyńskiego do centrum Warszawy

We wtorek Sejm zajął się poselskim projektem uchwały w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. W głosowaniu udział wzięło 440 posłów, wszyscy byli “za” (nieobecnych było 20 parlamentarzystów: 10 klubu Koalicji Obywatelskiej, czterech Prawa i Sprawiedliwości, dwóch PSL - Koalicji Polskiej, dwóch koła Konfederacji, jeden Polskich Spraw oraz jeden deputowany niezależny).

Jak podkreślili posłowie, z rąk oddziałów OUN i UPA, wspieranych przez część lokalnej społeczności ukraińskiej śmierć poniosło - często w bardzo brutalny sposób - ponad 100 tysięcy Polaków, a dalszych kilkaset tysięcy osób uciekło z Kresów w obawie przed podzieleniem ich losu. 

Ofiarami ludobójstwa byli ludzie bezbronni

Ofiarami ludobójstwa była przede wszystkim ludność wiejska, wielodzietne rodziny, głównie kobiety, dzieci i starcy. Towarzyszyła temu grabież mienia, likwidacja wszelkich śladów polskości, niszczenie dziedzictwa kulturowego tych ziem, a w szczególności kościołów i innych miejsc kultu. Ukraińscy szowiniści mordowali także przedstawicieli innych narodowości oraz własnych rodaków - stwierdzono w uchwale.

Przyjęty dokument głosi również, że Sejm Polski “pragnie upamiętnić wszystkie ofiary Rzezi Wołyńskiej. Na szczególne uznanie zasługują ci przedstawiciele narodu ukraińskiego, którzy z narażeniem życia przeciwstawiali się popełnianej przez swych rodaków zbrodni.

Sejm podkreślił ponadto, że pojednanie polsko-ukraińskie musi objąć również uznanie win i upamiętnienie ofiar z lat II wojny światowej. 

Dziś, w obliczu brutalnej agresji rosyjskiej na Ukrainę, gdy naród ukraiński sam doświadcza zbrodni popełnianych przez najeźdźców, szczególnie wyraźnym i aktualnym staje się fakt, te przemoc i gwałt nie są właściwymi sposobami na kształtowanie stosunków pomiędzy sąsiadami - czytamy.

Czytaj także: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Ukraina zasługuje na szacunek"

Kosiniak-Kamysz: Wnoszę o godne upamiętnienie, o ekshumację zwłok naszych rodaków

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz we wtorek zawnioskował o zmianę harmonogramu obrad, tak aby zacząć prace od poselskiego projektu uchwały w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej.

W 80. rocznicę rzezi ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach Rzeczpospolitej wnoszę o godne upamiętnienie, o ekshumację zwłok naszych rodaków, o pochówek ciał naszych rodaków. Wnoszę o godne upamiętnienie. W imieniu milionów Polaków w imieniu rodzin i środowisk kresowych - powiedział polityk.

Źródło: sejm.gov.pl, polsatnews.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo