Wspieraj wolne media

Kosiniak-Kamysz: Wnoszę o godne upamiętnienie, o ekshumację zwłok naszych rodaków, o pochówek ciał naszych rodaków

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. sejm.gov.pl

Proszę o oddanie czci ponad 100 tys. naszych rodaków pomordowanych w bestialski sposób - powiedział w Sejmie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Sejm rozpoczął we wtorek trzydniowe posiedzenie, podczas którego ma zająć się m.in. poselskim projektem uchwały w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej

Kosiniak-Kamysz: Domagamy się ekshumacji ofiar

Tuż po rozpoczęciu posiedzenia na mównicę sejmową wyszedł prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który zaznaczył, że “nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”. 

W 80. rocznicę rzezi ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach Rzeczpospolitej wnoszę o godne upamiętnienie, o ekshumację zwłok naszych rodaków, o pochówek ciał naszych rodaków. Wnoszę o godne upamiętnienie. W imieniu milionów Polaków w imieniu rodzin i środowisk kresowych - powiedział polityk.

Minuta ciszy w Sejmie

Podkreślił, że nie chodzi o “rozdrapywanie ran, chodzi o to, żeby rana się zabliźniła”. Zwrócił się następnie do posłów o powstanie i upamiętnienie minutą ciszy ofiar rzezi wołyńskiej.

Polityk zawnioskował również o zmianę harmonogramu obrad, tak aby zacząć prace od poselskiego projektu uchwały w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział, że posłowie przyjmą uchwałę o godz. 18.

Kosiniak-Kamysz złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą ludobójstwo

Wcześniej we wtorek rano przedstawiciele klubu parlamentarnego PSL-Koalicja Polska z Kosiniakiem-Kamyszem i wicemarszałkiem Sejmu Piotrem Zgorzelskim uczcili pamięć pomordowanych 80 lat temu w rzezi na Wołyniu. Złożyli kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Czytaj także: Wacław Kopisto był obrońcą Wołynia. Brał udział w akcjach przeciw UPA

Rzeź wołyńska

Od 11 do 12 lipca 1943 ukraińscy naziści z Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowali 150 miejscowości (powiatu włodzimierskiego, horochowskiego, kowelskiego oraz łuckiego) w celu wymordowania polskiej ludności. W ramach czystek etnicznych ukraińscy naziści od 1943 do 1945 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej wymordowali ponad 100 tys. Polaków. W ramach odwetu Polacy zlikwidowali 10 tys. Ukraińców.

Ofiarami ukraińskich nacjonalistycznych ugrupowań OUN/UPA w ramach “oczyszczania Ukrainy z obcego elementu” byli również obywatele II Rzeczypospolitej narodowości żydowskiej, czeskiej, węgierskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz sami Ukraińcy, nierzadko sprzeciwiający się ludobójczej ideologii lub ratujący sąsiadów i krewnych.

Źródło: onet.pl, twitter

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo