Wspieraj wolne media

Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Czy polskie firmy korzystają ze sztucznej inteligencji? Polskim przedsiębiorstwom grozi spadek konkurencyjności

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

W opublikowanym w czwartek Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego raporcie podano, że ponad 47 proc. firm stwierdziło, że AI w ich branży nie będzie miało żadnego zastosowania. Taka sytuacja może doprowadzić w przyszłości do spadku konkurencyjności polskich firm.

W opublikowanym w czwartek Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego raporcie podano, że ponad 47 proc. firm stwierdziło, że sztuczna inteligencja w ich branży nie będzie miało żadnego zastosowania, w sektorze budownictwa odpowiedziało tak 67 proc. firm, a w produkcji przemysłowej - 53 proc. Jednakże zdaniem PIE taka sytuacja może doprowadzić w przyszłości do spadku konkurencyjności polskich firm.

Wśród polskich firm zaledwie 6,6 proc. wykorzystuje AI do pracy, natomiast 7,2 proc. zamierza wprowadzić takie rozwiązania w przyszłości. W Polsce ze sztucznej inteligencji najczęściej korzystają duże przedsiębiorstwa - wśród nich 11 proc. deklaruje używanie AI. Najczęściej po sztuczną inteligencję sięga sektor usług, natomiast w budownictwie jest to 0,06 proc. Niski wskaźnik wykorzystania zauważono także w branży zajmującej się handlem i transportem.

Firmy, które wdrożyły AI, najczęściej deklarowały, że po przeszkoleniu dzięki technologii pracownicy są bardziej produktywni. Rzadziej deklarowano wzrost sprzedaży czy mniejsze potrzeby zatrudniania nowych pracowników.

Czytaj więcej: Szokujące plany naukowców. Chcą przeszczepiać ludzkie głowy!

OpenAI zaprezentowało nowe rozwiązanie

Firma OpenAI zaprezentowała nowy model językowy GPT-4o. Teraz dzięki temu interakcja z aplikacją ChatGPT jeszcze bardziej będzie przypominać rozmowę z człowiekiem. Warto wyjaśnić, że literka "o" w nazwie tego modelu nie pojawiła się przypadkiem, gdyż mamy do czynienia z technologią, która łączy w sobie funkcję co najmniej kilku dużych modeli językowych.

Nowy model może nie tylko porozumiewać się z nami za pomocą komend tekstowych, ale potrafi również analizować dźwięk oraz obraz w czasie rzeczywistym. Funkcja rozpoznawania mowy pojawiła się w wersji GPT-3.5 czy GPT-4, ale była wtedy dość mocno ograniczona. Teraz cały proces odbywa się w ramach jednej sieci neuronowej.

Na prezentacji pokazano jak ChatGPT z wbudowanym modelem GPT-4o pomaga uczniowi w rozwiązaniu zadania z matematyki. Rozmowa odbywa się w sposób naturalny. Ponadto nowy model bardzo łatwo analizuje nową komendę wydaną od człowieka, nawet w trakcie przetwarzania poprzedniej.

GPT-4o potrafi również w bardzo kompleksowy sposób wyjaśnić przedstawione zadanie matematyczne, tłumacząc danemu uczniowi krok po kroku na czym polega ów zadanie. W ten sposób można odnieść wrażenie, że nad studentem czuwa cierpliwy nauczyciel.

Warto również podkreślić, że nowe funkcje modelu GPT-4o będą dostępne także dla użytkowników darmowej wersji aplikacji ChatGPT. Otrzymają oni również możliwość tworzenia własnych chatbotów, a także dostęp do sklepu GPT Store, który dotychczas zarezerwowany był jedynie dla użytkowników premium.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo