Problemy wewnętrzne w Haiti. Po rezygnacji Premiera Henry zawiązuje się Rada Prezydencka. Głównym celem jest zapewnienie stabilizacji
Rząd Haiti ogłosił stan wyjątkowy, po tym jak przybrała na sile ofensywa zbrojnych gangów kontrolujących znaczną większość terytorium kraju. Ostatecznie Premier Ariel Henry postanowił podać się do dymisji, a haitańscy politycy postanowili utworzyć tymczasową Radę Prezydencką,
- Premier Haiti Ariel Henry postanowił podać się do dymisji, ze względu na utratę kontroli nad państwem.
- Haitańscy politycy postanowili zawiązać tymczasową Radę Prezydencką.
- Ma ona wyłonić nowego Premiera oraz rozpisać wybory prezydenckie.
- Zobacz także: Tusk i Sikorski odwołują ambasadorów. Prezydent Duda nie podjął żadnej decyzji. Jasina: "To Prezydent odwołuje ambasadorów"
Rząd Haiti ogłosił stan wyjątkowy, po tym jak przybrała na sile ofensywa zbrojnych gangów kontrolujących znaczną większość terytorium kraju. Premier Haiti Ariel Henry przebywał wówczas w Nairobi, negocjując w sprawie wysłania do Haiti z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych kenijskiego kontyngentu wojskowo-policyjnego mającego dopomóc w przywróceniu w Haiti rządów prawa. Inicjatywa ta napotkała sprzeciw kenijskiego Sądu Najwyższego.
W ostatnich latach na Haiti, najuboższym państwie obu Ameryk, gwałtownie nasiliła się przemoc. Obecnie gangi kontrolują znaczną część kraju i 80 proc. stolicy.
Bandy przestępców urosły w siłę po tym, gdy w lipcu 2021 roku zginął w zamachu prezydent kraju Jovenel Moise. Zabójstwo prezydenta poprzedziły masowe protesty, których uczestnicy oskarżali go o korupcję i domagali się jego ustąpienia w związku z wygaśnięciem pięcioletniego mandatu szefa państwa.
Czytaj więcej: Ważna decyzja Anglików. Wielka Brytania wprowadziła regulacje w sprawie blokerów. Hayton: "To szczególna tragedia dla dzieci"
Rezygnacja Premiera Henry. Utworzenie tymczasowej Rady Prezydenckiej
Ostatecznie Premier Henry postanowił podać się do dymisji, a haitańscy politycy postanowili utworzyć tymczasową Radę Prezydencką, której zadaniem będzie przywrócenie porządku w państwie. Jej zadaniem ma być również mianowanie nowego premiera i rozpisanie wyborów prezydenckich. Haitańska policja przystąpiła w stolicy kraju, Port-au-Prince, do zakrojonej na większą skalę operacji w celu odzyskania kontroli nad dzielnicą Bas Delmas, która jest całkowicie opanowaną przez gangi.
Drugą operacją policyjną w stolicy, również uwieńczoną powodzeniem, była próba odbicia z rąk gangsterów głównego terminalu stołecznego lotniska. 7 marca tego roku towarzystwo Caribean Port Sevices S.A zmuszone było ogłosić, że wskutek problemów z zakresów porządku publicznego oraz sabotażu i wandalizmu nie jest w stanie od początku miesiąca świadczyć usług.
Źródło: radiomaryja.pl