Wspieraj wolne media

Uzbrojone gangi zawładnęły Haiti. Kraj jest na krawędzi wojny domowej

0
0
0
Uzbrojone gangi zawładnęły Haiti
Uzbrojone gangi zawładnęły Haiti / Fot. PAP/EPA/Johnson Sabin

Zbrojne bandy terroryzują kraj i większość dzielnic jego stolicy Port-au-Prince. Amerykańskie wojsko przystąpiło w niedzielę do częściowej ewakuacji drogą powietrzną personelu ambasady USA.

Grupy przestępcze przejmują władzę

Rząd Haiti ogłosił stan wyjątkowy w ubiegłą niedzielę, po tym jak przybrała na sile ofensywa zbrojnych gangów kontrolujących znaczną większość terytorium kraju. Premier Haiti Ariel Henry przebywał wówczas w Nairobi, negocjując w sprawie wysłania do Haiti z inicjatywy ONZ kenijskiego kontyngentu wojskowo-policyjnego mającego dopomóc w przywróceniu w Haiti rządów prawa. Inicjatywa ta napotkała sprzeciw kenijskiego Sądu Najwyższego.

W ostatnich latach na Haiti, najuboższym państwie obu Ameryk, gwałtownie nasiliła się przemoc. Obecnie gangi kontrolują znaczną część kraju i 80 proc. stolicy.

Bandy przestępców urosły w siłę po tym, gdy w lipcu 2021 roku zginął w zamachu prezydent kraju Jovenel Moise. Zabójstwo prezydenta poprzedziły masowe protesty, których uczestnicy oskarżali go o korupcję i domagali się jego ustąpienia w związku z wygaśnięciem pięcioletniego mandatu szefa państwa.

Ariel Henry zdecydował się ustąpić, o czym poinformował w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego, a we wtorek rano czasu polskiego. Premier Haiti powiedział w przemówieniu wideo, że jego rząd zrezygnuje z władzy po tym, gdy zostanie ustanowiona przejściowa siedmioosobowa rada prezydencka.

USA ewakuują swój personel 

Amerykańskie wojsko przystąpiło w niedzielę do częściowej ewakuacji drogą powietrzną personelu ambasady USA.

Rząd amerykański podjął tę decyzję w sytuacji, gdy powstała realna groźba obalenia rządu Haiti przez rosnące w siłę gangi, które zmusiły już tysiące mieszkańców kraju do ucieczki ze swych domów.

Most powietrzny dla personelu amerykańskiego zatrudnionego na terenie ambasady i poza nią służy zgodnie z naszą standardową praktyką stosowaną na całym świecie do zapewnienia większego bezpieczeństwa naszemu personelowi zatrudnionemu w ambasadach, a na pokładach odlatujących samolotów nie było Haitańczyków - stwierdza komunikat ogłoszony przez Południowe Dowództwo armii amerykańskiej.

Źródło: Media

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo