Wspieraj wolne media

Premier Morawiecki: Przeanalizowaliśmy oferty konkurentów i stworzyliśmy Dekalog Polskich Spraw

13
0
3
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Albert Zawada

W ciągu około 7 dni przedstawię propozycję nowego rządu - budujemy Dekalog Polskich Spraw, który będzie skuteczny na kryzys, ale będzie też zapewniać suwerenność. To nie tylko program jednej partii, ale dla całego rządu spraw - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

  • Morawiecki: Chcemy zakończyć wojnę polsko-polską, chcemy rządu, który będzie nawet ponadpartyjny. Zaczęliśmy od strony programu.
  • Premier zaznaczył, że nie przedstawia “pomysłu na trzecią kadencję Prawa i Sprawiedliwości, a pierwszą kadencję Koalicji Polskich Spraw”.
  • Zaznaczył, że PiS ma propozycję dla nowych ugrupowań w Sejmie, która umożliwi na podstawie obiektywnych danych realizację ambitnych programów.
  • Zobacz także: Opozycja chce karać za "mowę nienawiści" wobec osób LGBT. "A za kpiny z katolików też będą kary?"

Prezydent Andrzej Duda powierzył zadanie stworzenia nowego rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Jeżeli ta misja nie uda się politykowi Prawa i Sprawiedliwości, to wówczas do gry przystąpi opozycja, na której samym szczycie rządu ma stanąć Donald Tusk.

Podczas piątkowego wystąpienia premier przypomniał, że głos na PiS oddało ponad 7,6 mln wyborców.

Otrzymałem misję i spróbowałem utworzyć rząd, mimo znacznie innego rozkładu mandatów. Taki rząd przedstawię w ciągu 7-8 dni. To będzie zupełnie inny rząd. Chcemy zakończyć wojnę polsko-polską, chcemy rządu, który będzie nawet ponadpartyjny. Zaczęliśmy od strony programu. Skoro Polacy zagłosowali na różne partie, to zaczerpnęliśmy, to co najlepsze z różnych programów i z tego czerpiemy - powiedział na konferencji prasowej Morawiecki.

Premier o Koalicji Polskich Spraw

Premier zaznaczył, że nie przedstawia “pomysłu na trzecią kadencję Prawa i Sprawiedliwości, a pierwszą kadencję Koalicji Polskich Spraw”.

Takich, które Polaków interesują i mogą zapewnić utrzymanie tego wielkiego daru, jakim jest suwerenność Polski - dodał.

Morawiecki zaznaczył też, że wspomniane propozycje “to jednocześnie oferta dla posłów wszystkich innych formacji, która jest jak najbardziej otwarta”.

Mamy propozycję dla nowych ugrupowań w Sejmie, która umożliwi na podstawie obiektywnych danych realizację ambitnych programów. Przeanalizowaliśmy oferty konkurentów i stworzyliśmy Dekalog Polskich Spraw. Te propozycje są spójne z programami i planami różnych ugrupowań w sejmie - dodał premier.

Morawiecki nawiązał następnie do programu KO, tzw. 100 konkretów na 100 dni, z którego - jego zdaniem - opozycja już chce się wycofać.

Ich polityka ma być polityką niemocy, których symbolem była ciepła woda w kranie. My tak nie mówimy i chcemy zrealizować też wasze postulaty w oparciu o obiektywne dane, które mają przeciwdziałać kłamstwom i półprawdom w przestrzeni publicznej - powiedział premier.

Czytaj także: "Każdy ma nadzieję, że nie dostanie telefonu od Tuska". Kto nowym ministrem zdrowia?

Co oferuje Dekalog Polskich Spraw?

Następnie Morawiecki przedstawił niektóre punkty Dekalogu Polskich Spraw. Są to: stabilność dla małych i średnich firm - dobrowolny ZUS, płatność VAT po opłaceniu faktury i wydłużenie vacatio legis dla spraw podatkowych do ośmiu miesięcy.

Zapowiedział też “kontynuację inwestycji rozwojowych”, czyli CPK, terminala kontenerowego w Świnoujściu czy budowy elektrowni atomowych.

Chcemy, by średnia płaca osiągnęła pułap 10 tys. zł na koniec kadencji. Zamierzamy też wprowadzić dotację 70 tys. zł na start działalności i ustawę o równości płac kobiet i mężczyzn, a także kwotę wolną od podatku do pensji minimalnej - zapowiedział premier.

Powiedział, że aktualnie odbywają się rozmowy i spotkania z posłami opozycji ws. Koalicji Polskich Spraw.

Źródło: x, interia.pl, polsatnews.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
13
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo