Polska zabiega o powstanie grupy anty-traktatowej. Nowy Minister Spraw Zagranicznych odbywa podróż po krajach europejskich. Szynkowski vel Sęk: "Kluczową sprawą jest, czy powstanie grupa państw, która sprzeciwi się groźnym propozycjom"

13
0
1
Minister Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk
Minister Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk / Fot. PAP/Valdemar Doveiko

Polska zabiega o powstanie grupy państw, które sprzeciwią się próbie zmian unijnych traktatów. Wizyty w kolejnych europejskich stolicach składa nowy Minister Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

22 listopada Parlament Europejski poparł rezolucję, która otwiera drogę do zmiany unijnych traktatów. Przewiduje ona m.in. ograniczenie prawa weta i centralizację Unii. Z tego powodu Polska zabiega o powstanie grupy państw, które sprzeciwią się próbie zmian unijnych traktatów. Wizyty w kolejnych europejskich stolicach składa nowy Minister Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Dzisiaj kluczową sprawą jest, czy powstanie grupa państw członkowskich, która będzie w stanie sprzeciwić się szkodliwym, groźnym propozycjom dla polskiej państwowości, dla kompetencji państw członkowskich (także dla samodzielności w podejmowaniu decyzji przez państwa członkowskie). Czy taka grupa państw powstanie? Jak Państwo wiecie, niezwłocznie po objęciu urzędu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w środę  rano rozpocząłem cykl wizyt w stolicach państw europejskich, żeby te sprawy konsultować z naszymi partnerami - zaznaczył Szymon Szynkowski vel Sęk.

Czytaj więcej: Sąd odrzucił zażalenie fotoreportera postrzelonego przez policjanta. "Zdecydował się pozostać pomiędzy ścierającymi się stronami"

Nowy Minister Spraw Zagranicznych szuka poparcia w Europie

Szymon Szynkowski vel Sęk we wtorek podczas konferencji prasowej powiedział, że chce porozmawiać z politykami o procedowanych przez Unię Europejską zmianach traktatów unijnych, które w jego ocenie są niekorzystne dla państw członkowskich. 

Szef MSZ dodał, że “w decyzji Parlamentu Europejskiego jest niestety polski akcent”, chodzi o głosy dziewięciu polskich eurodeputowanych.

Gdyby nie ich głosy, ta procedura by się zakończyła. PE by te zmiany odrzucił - powiedział.

Minister zaznaczył, że jego pierwszym przystankiem w trakcie tournée po Europie będzie Kopenhaga. Później uda się do Brukseli na spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO. Szynkowski vel Sęk poleci też do Pragi, Wilna, Rygi i innych miast. Zaznaczył, że Polska jest gotowa budować koalicję państw przeciwnych zmianom w traktatach.

Szef MSZ we wtorek był w Kopenhadze i Brukseli, w środę odwiedził Pragę, na dziś zaplanowane zostały wizyty w Wilnie i Rydze. Polski Sejm zajął jeszcze stanowiska w sprawie próby zmian unijnych traktatów. Projekt uchwały w tej sprawie przygotowało Prawo i Sprawiedliwość. Prace nad zmianą traktatów mają być kontynuowane jeszcze w tym roku.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
13
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo