Wspieraj wolne media

Politycy opozycji chcą odwoływać sędziów z Trybunału Konstytucyjnego. Tyszka: Nie można uchwałami sejmu wzruszać decyzji innych organów władzy

2
0
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. X/Graffiti_PN

Nie można przywracać praworządności w sposób nielegalny! Musimy zrobić reset konstytucyjny, choć to wymaga wyższej kultury politycznej - zaapelował do nowej opozycji Stanisław Tyszka z Konfederacji.

  • W umowie koalicyjnej KO, Trzeciej Drogi oraz Lewicy pojawiają się pomysły, aby poprzez sejmowe uchwały doprowadzić do zmian w składzie Trybunału Konstytucyjnego.
  • Zdaniem Tyszki PiS łamał prawo i konstytucję, “natomiast nie można przywracać praworządności w sposób niepraworządny, w sposób nielegalny”.
  • POseł Konfederacji: Nie można uchwałami sejmu wzruszać decyzji innych organów władzy, albo szanujemy trójpodział władzy, a o to się wydaje nowa koalicja rządząca, która ma rządzić, walczyła przez lata (...).
  • Zobacz także: Mucha z Polski 2050: Nie mam czasu czekać na zmianę ustawy aborcyjnej. Mam plan, jak ominąć weto w 4 krokach

Poseł Stanisław Tyszka powiedział w Polsat News, że poszukujący sejmowej większości premier Mateusz Morawiecki nie kontaktował się z politykami Konfederacji.

Jak moglibyśmy rozmawiać z człowiekiem, który zdradzał polskie interesy w relacjach z Unią Europejską? To premier Morawiecki nie zawetował Fit for 55. To oni, to PiS ogranicza nam możliwość korzystania z samochodów. To oni zgodzili się pośrednio, że od 2035 roku nie będzie można kupować nowych samochodów spalinowych - powiedział Tyszka. 

W umowie koalicyjnej KO, Trzeciej Drogi oraz Lewicy pojawiają się pomysły, aby poprzez sejmowe uchwały doprowadzić do zmian w składzie Trybunału Konstytucyjnego. Nowa większość parlamentarna chce “naprawy” tej instytucji, która jej zdaniem nie działa dobrze i jest upolityczniona. Krzysztof Śmiszek z Nowej Lewicy mówił o uchwałach odwołujących tzw. sędziów dublerów z TK.

Tyszka: Nie można przywracać praworządności w sposób nielegalny

Zdaniem Tyszki PiS łamał prawo i konstytucję, “natomiast nie można przywracać praworządności w sposób niepraworządny, w sposób nielegalny”. 

Nie można uchwałami sejmu wzruszać decyzji innych organów władzy, albo szanujemy trójpodział władzy, a o to się wydaje nowa koalicja rządząca, która ma rządzić, walczyła przez lata, albo w tym momencie to będzie taki grzech pierworodny nowych rządów - stwierdził polityk Konfederacji.

Dodał, że pamięta, co osiem lat temu zrobiła Platforma Obywatelska, która pod koniec rządów “powołała w sposób niewłaściwy nowych sędziów”. 

Czytaj także: Wrocław. Torz: Spotkanie ws. Strefy Czystego Transportu ochraniała straż miejska

Apel do nowej koalicji

Mówiłem od początku tak: nie podobało mi się to, co zrobiła PO i przestrzegam PiS przed tym, żeby szedł tą samą drogą. PiS wielokrotnie, niestety, łamało prawo. Teraz apeluję do nowej koalicji: nie idźcie tą drogą - dodał.

Jest pomysł, tylko wymaga pewnie wyższej kultury politycznej. To znaczy reset konstytucyjny, zmienić konstytucję i wybrać Trybunał Konstytucyjny większością kwalifikowaną spośród wybitnych specjalistów, którzy byliby akceptowani ponad podziałami - stwierdził Tyszka.

Źródło: reuters.com, x.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo