Wspieraj wolne media

Peru w obronie nienarodzonych dzieci. Kongres przyjął ustawę uznającą ich określone prawa

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

9 listopada Kongres Peru większością głosów 72 do 26, przy sześciu wstrzymujących się, przyjął ustawę, która wyraźnie wzmacnia prawa przyznane w konstytucji dzieciom nienarodzonym.

  • Kongresman Alejandro Muñante, jeden z rzeczników klubu Życie i Rodzina w Peru, powiedział, że podstawowym celem ustawy jest “umocnienie prawa do życia od poczęcia, co jest już zapisane w naszej konstytucji oraz w Kodeksie cywilnym i Kodeksie dzieci i młodzieży.”
  • Jeden z artykułów ustanawia nienarodzone dziecko jako podmiot praw z pełnym statusem osoby ludzkiej.
  • Przepisy gwarantują nienarodzonym prawo do życia, zdrowia, integralności moralnej, psychicznej i fizycznej, tożsamości, swobodnego rozwoju, dobrego samopoczucia.
  • Zobacz także: "Solidarność" apeluje do marszałka Sejmu. Chodzi o emerytury stażowe

Kongresman Alejandro Muñante, jeden z rzeczników klubu Życie i Rodzina w Peru, powiedział ACI Prensa, hiszpańskojęzycznemu partnerowi prasowemu CNA, że podstawowym celem ustawy jest “umocnienie prawa do życia od poczęcia, co jest już zapisane w naszej konstytucji oraz w Kodeksie cywilnym i Kodeksie dzieci i młodzieży.”

Ustawodawca wyjaśnił, że przy tworzeniu tej ustawy “dostrzeżono potrzebę opracowania i uszczegółowienia listy praw, które nasza konstytucja ma chronić od poczęcia”. Zgodnie z art. 2 krajowej Magna Carta w Peru “dziecko poczęte podlega prawu we wszystkim, co jest dla niego korzystne”.

Jakie zmiany niesie ze sobą nowe prawo?

Jeden z artykułów ustanawia nienarodzone dziecko jako podmiot praw z pełnym statusem osoby ludzkiej, które ma prawo do życia, zdrowia, integralności moralnej, psychicznej i fizycznej, tożsamości, swobodnego rozwoju, dobrego samopoczucia. Inny gwarantuje natomiast nienarodzonemu dziecku odrębną tożsamość genetyczną, wyjątkową i niepowtarzalną.

Jeden z artykułów ustawy zapewnia matce w ciąży “dostęp do zdrowia, a także do informacji niezbędnych do opieki zdrowotnej i żywienia dziecka poczętego w okresie ciąży”. 

Zgodnie z przepisami “w sytuacjach wysokiego ryzyka medycznego, w których zagrożone jest życie matki i dziecka poczętego, pracownicy służby zdrowia mają obowiązek informowania [pacjenta] o rozpoznaniu, leczeniu i ich skutkach dla życia, zdrowia i rozwoju kobiety ciężarnej i dziecka poczętego”.

W przypadku gdy leczenie zagraża życiu którejkolwiek z nich decyzja w sprawie czynności medycznych ma należeć do matki lub jej małżonka, partnera lub krewnych.

Czytaj także: Bąkiewicz: Sytuacja demograficzna w Polsce jest katastrofalna, tymczasem Lewica zgłasza projekty legalizacji mordowania nienarodzonych

Ordo Iuris: Peruwiańska ustawa może być inspiracją dla polskiego prawodawcy

Standardem winien być jednolity poziom ochrony prawnej życia ludzkiego, niezależnie od stanu zdrowia czy etapu rozwoju człowieka. Peruwiańska ustawa może być w wielu aspektach inspiracją także dla polskiego prawodawcy - szczególnie w obliczu złożonych w czasie pierwszego posiedzenia Sejmu RP projektów ustaw osłabiających prawną ochronę życia nienarodzonych - stwierdził Łukasz Bernaciński, członek zarządu Instytutu Ordo Iuris.

Źródło: ncregister.com, odroiuris.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo