Komitet ONZ: Dostęp do antykoncepcji oraz do "bezpiecznej aborcji jest prawem człowieka"
Instytut Ordo Iuris poinformował, że Komitet ONZ do spraw Likwidacji Dyskryminacji Kobiet wydał oświadczenie, według którego prawo do aborcji jest prawem człowieka i wynika z prawa międzynarodowego.
- Przedmiotem oświadczenia Komitetu ONZ są “prawa reprodukcyjne i seksualne” oraz związane z nimi tzw. prawo do aborcji na życzenie.
- Autorzy w oświadczeniu ubolewają, że w niektórych państwach wycofano się z “ochrony dostępu dziewcząt” do “bezpiecznej aborcji” i “usług poaborcyjnych”.
- Organ rekomenduje legalizację aborcji, a także zapewnienie edukacji wrażliwej na “gender”, w zakresie “zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego” oraz praw w tym obszarze.
- Zobacz także: Konfederacja w Sejmie bez wicemarszałka. Tucholski: Każdy demokrację interpretuje na swój sposób
Przedmiotem oświadczenia Komitetu ONZ są “prawa reprodukcyjne i seksualne” oraz związane z nimi tzw. prawo do aborcji na życzenie.
Autorzy w oświadczeniu ubolewają, że w niektórych państwach wycofano się z “ochrony dostępu dziewcząt” do “bezpiecznej aborcji” i “usług poaborcyjnych”.
Komitet ONZ stwierdził dalej, że “utrudnianie dziewczętom dostępu do bezpiecznego przerywania niechcianej ciąży jest sprzeczne ze zobowiązaniami państw do zagwarantowania dziewczętom prawa do równości, autonomii, prywatności i wolności reprodukcyjnej, podstawowego prawa do ochrony przed niebezpiecznymi sytuacjami zdrowotnymi, a także wolności od przemocy ze względu na płeć oraz okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania”.
Komitet ONZ: Prawo do aborcji jest prawem człowieka
Autorzy w oświadczeniu zaznaczyli, że dostęp do antykoncepcji oraz do “bezpiecznej i wysokiej jakości aborcji jest prawem człowieka na mocy prawa międzynarodowego i jest szczególnie ważny dla dziewcząt”.
Organ rekomenduje legalizację aborcji, a także zapewnienie edukacji wrażliwej na “gender”, w zakresie “zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego” oraz praw w tym obszarze.
Ordo Iuris zwrócił uwagę, że aborcja jako prawo człowieka nie została uznana w żadnej z umów międzynarodowych.
Te za najważniejsze z praw człowieka uznają prawo do życia, a w dalszej kolejności inne prawa, takie jak prawo do prywatności - czytamy na portalu ordoiuris.pl.
Czytaj także: Wróblewski o wniosku do TK ws. aborcji: Konsultowaliśmy go z prezesem PiS
Poseł Lewicy: Nie robi się referendum w kwestii praw człowieka
Chcę, żebyśmy ustanowili dzień referendalny. Rozstrzygalibyśmy sprawy lokalne, ogólnokrajowe czy europejskie - powiedział poseł PSL i przyszły marszałek senior Sejmu Marek Sawicki w rozmowie z “Rzeczpospolitą”.
Dodał, że “powinno być referendum w sprawie aborcji”.
Pierwszy krok to przywrócenie kompromisu aborcyjnego z 1993 roku, a następnie referendum, czy podtrzymujemy ten kompromis, czy liberalizujemy kwestie aborcyjne czy też nie - powiedział.
Poseł Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus radiu TOK FM stwierdziła, że “nie robi się referendum w kwestii praw człowieka”.
Jako kobieta i matka nie chcę, by w referendum o moim życiu decydowali ci, których to nie dotyczy - dodała.
Źródło: ordoiuris.pl