"Solidarność" apeluje do marszałka Sejmu. Chodzi o emerytury stażowe
Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność” zwróciła się z apelem do marszałka Sejmu Szymona Hołowni o przeprowadzenie pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach stażowych.
- Pod koniec 2021 roku w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie przygotowanego przez "Solidarność" projektu obywatelskiego w sprawie emerytur stażowych. Zebrano pod nim 235 tys. podpisów.
- Związkowcy przypomnieli, że ustawodawcze wnioski obywatelskie muszą być kontynuowane w kolejnej kadencji Sejmu.
- W środę Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" sprzeciwiła się też likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej.
- Zobacz także: Dykasteria Nauki Wiary: Jest sprzeczność między przynależnością do lóż masońskich a wiarą katolicką
Projekt, pod którym NSZZ “Solidarność” zebrał kilkaset tysięcy podpisów, miał już swoje pierwsze czytanie 14 grudnia 2021 roku, czyli w poprzedniej kadencji, i głosowały za jego dalszym procedowaniem niemal wszystkie opcje polityczne. Niestety od tego czasu akt ten zalega w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a prace nad nim zostały zamrożone - wskazała Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność”.
Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność” z apelem
Związkowcy przypomnieli, że ustawodawcze wnioski obywatelskie muszą być kontynuowane w kolejnej kadencji Sejmu. Zaapelowali o pilne przeprowadzenie ponownego pierwszego czytania i rozpoczęcia prac nad wprowadzeniem tzw. emerytur stażowych.
Zaznaczyli, że obywatelski projekt ustawy był podnoszony przez wszystkie opcje polityczne, w tym również przez marszałka Szymona Hołownię.
Czytaj także: Strajk przewoźników. Tumanowicz w Ministerstwie Infrastruktury, a Braun na granicy
NSZZ "Solidarność" przeciwna likwidacji IPN
W środę Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" przyjęła stanowiska, w których sprzeciwiła się likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej oraz przywróceniu przywilejów emerytalnych funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństw.
IPN wbrew krytyce z końca lat 90. nie stał się narzędziem walki politycznej i politycznego linczu. Wręcz przeciwnie. IPN przez blisko ćwierćwiecze swojej działalności udowodnił, że jest instytucją rzetelną, merytoryczną i roztropną, a jego decyzje, opinie i wnioski mają gruntowną podstawę naukową i procesową. Dowodem tego jest ogromny dorobek wydawniczy, dokumentacyjny i procesowy. Szczególnym przykładem potwierdzającym wyjątkowość tej działalności są prowadzone w ostatnich latach prace ekshumacyjne ofiar komunistycznego terroru z lat 40. i 50. ubiegłego wieku - wskazano w stanowisku.
Źródło: tysol.pl