Wspieraj wolne media

Orban tworzy nową grupę w PE. "Dzień, w którym rozpoczęła się odnowa polityki europejskiej"

1
0
0
Viktor Orban
Viktor Orban / Fot. EPA/ANGELO CARCONI/PAP/EPA

Premier Węgier Viktor Orban ogłosił w niedzielę podczas konferencji prasowej w Austrii plany utworzenia nowego sojuszu politycznego pod nazwą “Patrioci dla Europy”.

  • Grupa zrzesza prawicową Fidesz Viktora Orbana, austriacką Partię Wolności Austrii (FPÖ) Herberta Kickla oraz ruch ANO (Akcja Niezadowolonych Obywateli) byłego premiera Czech Andreja Babisza.
  • Węgierski polityk obiecał, że sojusz będzie walczył o “pokój, bezpieczeństwo i rozwój” zamiast “wojny, migracji i stagnacji”, wywołanej przez “brukselską elitę”.
  • Sojusz “Patrioci dla Europy” będzie potrzebował poparcia partii z czterech innych państw Unii Europejskiej, zanim będzie mógł zostać uznany za grupę w Parlamencie Europejskim.
  • Zobacz także: Francja. Demonstracje przeciwko Zjednoczeniu Narodowemu. W sieci pojawiły się nagrania

Grupa zrzesza prawicową Fidesz Viktora Orbana, austriacką Partię Wolności Austrii (FPÖ) Herberta Kickla oraz ruch ANO (Akcja Niezadowolonych Obywateli) byłego premiera Czech Andreja Babisza.

To dzień, w którym rozpoczęła się odnowa polityki europejskiej - powiedział Orban na wspólnej konferencji prasowej z byłym premierem Czech i liderem Austriackiej Partii Wolności.

Walka z nielegalną imigracją i unijną polityką klimatyczną

Węgierski polityk obiecał, że sojusz będzie walczył o “pokój, bezpieczeństwo i rozwój” zamiast “wojny, migracji i stagnacji”, wywołanej przez “brukselską elitę”.

Wszystkie siły polityczne, które chcą włączyć się w nasze wysiłki na rzecz politycznych i pozytywnych reform, są bardzo mile widziane - dodał.

Sojusz “Patrioci dla Europy” będzie potrzebował poparcia partii z czterech innych państw Unii Europejskiej, zanim będzie mógł zostać uznany za grupę w Parlamencie Europejskim.

Obecnie na poziomie Unii Europejskiej istnieje siedem sojuszy politycznych,  które reprezentują partie polityczne z 27 państw członkowskich wybranych do Parlamentu Europejskiego. Grupy zorganizowane są według przynależności politycznej, a nie narodowości. Niektóre partie nie należą do żadnej grupy.

Czytaj także: Związki partnerskie. PSL: Nasze stanowisko jest od początku jasne i konsekwentne

Media: PiS poważnie rozważa zakończenie współpracy z partią Bracia Włosi 

Jeszcze w ubiegłym tygodniu brukselski serwis POLITICO podał, że Prawo i Sprawiedliwość ma rozmawiać o stworzeniu nowej grupy w PE z partią Fidesz Orbana, Słoweńską Partią Demokratyczną Janeza Janšy oraz ruchem ANO.

Oczywiste jest, że moglibyśmy się zjednoczyć na platformie geograficznej, a nie tylko ideologicznej. Jestem coraz mniej zainteresowany we wszystkich tych ideologicznych elementach układanki - powiedział były premier Mateusz Morawiecki.

Dla PiS utworzenie nowej frakcji oznaczałoby porzucenie grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR), a co za tym idzie sojuszu z partią Bracia Włosi włoskiej premier Giorgi Meloni.

Źródło: dw.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo