Wspieraj wolne media

Nowy minister spraw zagranicznych wyrusza w podróż po Europie. "Przyjęcie propozycji zmiany traktatów byłoby niebezpiecznym zjawiskiem"

524
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Paweł Supernak

Ruszam z misją do kilku europejskich stolic, by przekonywać naszych partnerów, jak niebezpiecznym zjawiskiem może być przyjęcie propozycji zmiany traktów - poinformował Szynkowski vel Sęk, nowy szef MSZ.

Szymon Szynkowski vel Sęk we wtorek podczas konferencji prasowej powiedział, że chce porozmawiać z politykami o procedowanych przez Unię Europejską zmianach traktatów unijnych, które w jego ocenie są niekorzystne dla państw członkowskich. 

Szynkowski vel Sęk: W decyzji PE jest niestety polski akcent

Szef MSZ dodał, że “w decyzji Parlamentu Europejskiego jest niestety polski akcent”, chodzi o głosy dziewięciu polskich eurodeputowanych.

Gdyby nie ich głosy, ta procedura by się zakończyła. PE by te zmiany odrzucił - powiedział.

Minister zaznaczył, że jego pierwszym przystankiem w trakcie tournée po Europie będzie Kopenhaga. Później uda się do Brukseli na spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO. Szynkowski vel Sęk poleci też do Pragi, Wilna, Rygi i innych miast. Zaznaczył, że Polska jest gotowa budować koalicję państw przeciwnych zmianom w traktatach.

Czytaj także: Najnowszy sondaż. Kto wygrałby wybory prezydenckie?

Zmiany w traktatach unijnych

Parlament rezolucję dotyczącą zmian w traktatach unijnych przyjął 22 listopada. Reformę UE poparło dziewięcioro europosłów z Polski: Marek Balt, Marek Belka, Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz, Łukasz Kohut, Bogusław Liberadzki i Leszek Miller, a także Róża Thun i Sylwia Spurek.

W zapisach pojawiły się m.in. likwidacja prawa weta w 65 przypadkach oraz zwiększenie kompetencji unijnych w dziedzinach takich jak klimat, gospodarka czy edukacja. Kontrowersje budzi również wzmocnienie pozycji Komisji Europejskiej oraz pomysł wprowadzenia instytucji ogólnounijnego referendum.

Zapisom tym sprzeciwiają się szczególnie politycy PiS, którzy wskazują, że zmiana unijnych traktatów jest sprzeczna z naszą konstytucją, godzi w suwerenność i ma m.in. na celu zmniejszenie roli NATO w Europie.

Źródło: x.com, wpolityce.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
524
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo