Zmiana unijnych traktatów. Parlament Europejski przyjął rezolucję
Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie szerokich zmian w traktatach. Chodzi m.in. likwidację prawa weta w Radzie UE oraz zwiększenie kompetencji Brukseli w kilkudziesięciu obszarach.
- W głosowaniu 291 europosłów było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu.
- Wcześniej, we wtorek odbyła się debata, podczas której przeciwko zmianom w traktatach opowiedzieli się zarówno przedstawiciele PiS, jak i PO.
- Korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon napisała, że “to na pewno nie te propozycje PE będą podstawą do ewentualnych (najwcześniej za kilka lat) zmian traktatowych, więc niepotrzebny szum”.
- Zobacz także: Wrocławska PO zakłada własny klub. Prezydenta Sutryka mają również opuścić radni z Lewicy
W głosowaniu 291 europosłów było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu. Wcześniej, we wtorek odbyła się debata, podczas której przeciwko zmianom w traktatach opowiedzieli się zarówno przedstawiciele PiS, jak i PO.
Sprzeciw Polski
Niech Bóg chroni Unię przed samozagładą. Mówimy “nie” zagrabianiu władzy za plecami obywateli przy użyciu pięknych sloganów - powiedział europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.
Z całą pewnością te pomysły, te projekty, które zostały przygotowane przez Parlament Europejski (…) nie odpowiadają - moim zdaniem - duchowi czasu i realnym potrzebom UE - stwierdził natomiast lider PO Donald Tusk.
O przyjęciu zmian w traktatach unijnych poinformowała w mediach społecznościowych między innymi Anna Bryłka z Konfederacji.
Teraz zgodnie z procedurą z art. 48 TUE trafi do Rady, następnie Rada Europejska, konwent, konferencja międzyrządowa i ratyfikacja przez państwa członkowskie - napisała.
Propozycja zmian traktatów przed momentem przegłosowana przez PE:
291 za
274 przeciw
44 wstrzymujących
Teraz zgodnie z procedurą z art. 48 TUE trafi do Rady, następnie Rada Europejska, konwent, konferencja międzyrządowa i ratyfikacja przez państwa członkowskie. — Anna Bryłka (@annabrylka) November 22, 2023
Korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon napisała, że “to na pewno nie te propozycje PE będą podstawą do ewentualnych (najwcześniej za kilka lat) zmian traktatowych, więc niepotrzebny szum”.
To na pewno nie te propozycje PE będą podstawą do ewentualnych (najwcześniej za kilka lat) zmian traktatowych, więc niepotrzebny szum. Propozycje te przygotuje dopiero ewent Konf Międzyrządowa złożona z przedstawicieli krajów UE. A do wszelkich zmian potrzebny będzie – konsensus. https://t.co/n6dHe3Jcoo — Szymańska-Borginon (@Sz_Borginon) November 22, 2023
We wtorek posłowie klubu PiS złożyli w Sejmie projekt uchwały w sprawie “zatrzymania niebezpiecznych dla Rzeczypospolitej Polskiej zmian Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej”.
Zmiany w traktatach unijnych
W zapisach pojawiły się m.in. likwidacja prawa weta w 65 przypadkach oraz zwiększenie kompetencji unijnych w dziedzinach takich jak klimat, gospodarka czy edukacja. Kontrowersje budzi również wzmocnienie pozycji Komisji Europejskiej oraz pomysł wprowadzenia instytucji ogólnounijnego referendum.
Zapisom tym sprzeciwiają się szczególnie politycy PiS, którzy wskazują, że zmiana unijnych traktatów jest sprzeczna z naszą konstytucją, godzi w suwerenność i ma m.in. na celu zmniejszenie roli NATO w Europie.
Źródło: x.com, euractiv.pl