Wspieraj wolne media

Niepokojąca liczba osób z zerem punktów. Wipler zapowiada interwencję w MEN ws. matur

0
0
1
Przemysław Wipler
Przemysław Wipler / Fot. PAP/Marcin Obara

Przemysław Wipler z Konfederacji zapowiedział, że będzie żądał wyjaśnień od Ministerstwa Edukacji. Zaniepokoiły go wyniki części matur z języka polskiego rozszerzonego.

  • Chociaż maturę zdało 84,1 proc. maturzystów, to wielu zaniepokoiły wyniki w przedmiotach dodatkowych.
  • Niemal co piąty abiturient, który wybrał jako rozszerzony przedmiot język polski, dostał z egzaminu zero punktów (18 proc.), jeśli chodzi o matematykę rozszerzoną - co jeden na dziesięciu (10 proc.).
  • Przemysław Wipler przyznał, że ma podejrzenia, co do nieprawidłowości w przeprowadzaniu egzaminów maturalnych.
  • Zobacz także: Media: Konfederacja zostanie podzielona. Europosłowie wejdą do dwóch różnych frakcji

We wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjnej opublikowała wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego. Chociaż maturę zdało 84,1 proc. maturzystów, to wielu zaniepokoiły wyniki w przedmiotach dodatkowych. 

Niepokojąca liczba osób z zerem punktów

Niemal co piąty abiturient, który wybrał jako rozszerzony przedmiot język polski, dostał z egzaminu zero punktów (18 proc.), jeśli chodzi o matematykę rozszerzoną - co jeden na dziesięciu (10 proc.).

Co prawda, każdego roku jest pewien odsetek zdających, którzy nie otrzymują nawet jednego punktu z egzaminu, do którego podeszło, jednak taka liczba osób z zerem punktów wzbudziła zainteresowanie CKE.

Wipler zapowiada interwencję w MEN

Poseł Konfederacji Przemysław Wipler przyznał, że ma podejrzenia, co do nieprawidłowości w przeprowadzaniu egzaminów maturalnych. Zapowiedział też interwencję w Ministerstwie Edukacji Narodowej. 

0% z co piątej matury rozszerzonej z polskiego to ewidentny, skandaliczny systemowy błąd. „10 tys. zer to pedagogiczne przestępstwo, edukacyjny bandytyzm, zwykła nikczemność” - w pełni się z tym twierdzeniem zgadzam. Moja córka napisała tę maturę wyraźnie powyżej średniej ogólnopolskiej, ale wiem co przeżywają jej koleżanki i koledzy. To niezasłużony dramat - napisał Wipler na platformie X. 

Będę żądał wyjaśnień w tej sprawie od MEN. Chyba nie uważacie, że wszystko poszło po waszej stronie ok? - dodał.

Czytaj także: Sukces programu "Dobry Start". Zobacz ile wniosków trafiło do ZUS

Wyniki matur 

CKE poinformowała, że do matury przeprowadzonej po raz drugi w nowej “Formule 2023” przystąpiło 245 966 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych z Polski oraz 229 uczniów z Ukrainy.

Egzamin maturalny z języka polskiego zdało 95 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych, egzamin z matematyki zdało 89 proc. absolwentów, a egzamin z języka angielskiego, najczęściej wybieranego na maturze języka obcego, zdało 96 proc.

Źródło: x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo