Wspieraj wolne media

CKE podała wyniki matur. Sprawdź, jak poszło tegorocznym maturzystom

2
0
0
Matura
Matura / Fot. PAP/Marcin Bielecki

Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) opublikowała wstępne wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych. Maturę zdało 84,1 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych.

  • We wtorek od godz. 8:30 abiturienci mogą sprawdzać swoje indywidualne wyniki w systemie ZIU.
  • Spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 88,6 proc., a prawo do poprawki w sierpniu ma 7,6 proc.
  • Jeśli chodzi o absolwentów techników - maturę zdało 78,1 proc., a prawo do poprawki ma 14,5 proc.
  • Zobacz także: Protest pod Sejmem w obronie suwerenności. Jaki: Trzeba się temu przeciwstawić

CKE poinformowała, że do matury przeprowadzonej po raz drugi w nowej “Formule 2023”przystąpiło 245 966 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych z Polski oraz 229 uczniów z Ukrainy.

We wtorek od godz. 8:30 abiturienci mogą sprawdzać swoje indywidualne wyniki w systemie ZIU.

Jak poszło tegorocznym maturzystom?

Spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 88,6 proc., a prawo do poprawki w sierpniu ma 7,6 proc., jeśli chodzi o absolwentów techników - maturę zdało 78,1 proc., a prawo do poprawki ma 14,5 proc.

Egzamin dojrzałości zdało 84,1 proc. maturzystów, jednego przedmiotu nie zaliczyło 10,4 proc., osoby te mogą poprawiać egzamin. 5,5 proc. nie zdało egzaminu.

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że egzamin maturalny z języka polskiego zdało 95 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych, egzamin z matematyki zdało 89 proc. absolwentów, a egzamin z języka angielskiego, najczęściej wybieranego na maturze języka obcego, zdało 96 proc.

Niepokojąca ilość zer

Dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, w rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” powiedział, że to w przedmiotach dodatkowych wyniki były najbardziej niepokojące.

Niemal co piąty abiturient, który wybrał jako rozszerzony przedmiot język polski, dostał z egzaminu zero punktów (18 proc.). Jeśli chodzi o matematykę rozszerzoną - co jeden na dziesięciu (10 proc.).

Czytaj także: Chcą zakazać uczniom wyjazdów na wakacje. Lubnauer: "Mogą go nawet zatrzymać na lotnisku"

Matura w dwóch formułach

Egzaminy przeprowadzone zostały w dwóch formułach, które różniły się nieco sposobem oceniania i zadaniami. “Formułę 2015” pisali absolwenci wszystkich typów szkół z lat 2005–2023, z kolei “Formuła 2023” była dla absolwentów 4-letnich liceów ogólnokształcących oraz 5-letnich techników i szkół branżowych II stopnia​. Zmiana w egzaminach ma związek z likwidacją gimnazjów.

Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w terminie dodatkowym (w czerwcu) oraz w terminie poprawkowym (w sierpniu), będą udostępnione 10 września 2024 r. - podała CKE.

Źródło: forsal.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo