Niedawno rozpoczęli blokadę przejścia granicznego z Ukrainą. Przewoźnicy ze Słowacji zawieszają protest
Związek Przewoźników Samochodowych Słowacji (UNAS) blokował granicę z Ukrainą od 1 grudnia w solidarności z polskimi przewoźnikami. Teraz media obiegła informacja, że przerwali blokadę.
- Od 6 listopada trwa protest polskich przewoźników, którzy blokują przejścia graniczne z Ukrainą. Blokada jest związana z liberalizacją przepisów w sprawie transportu międzynarodowego na terenie UE.
- We wtorek media obiegła informacja, że UNAS zawiesił blokadę przejścia Vyżne Niemieckie i chce spotkać się z ministrem transportu Słowacji.
- Jozef Ráž uczestniczył w poniedziałek w Brukseli w spotkaniu szefów resortów transportu krajów UE.
- Zobacz także: Posłowie planują zmienić regulamin Sejmu. W harmonogramie obrad pojawił się tajemniczy punkt
Od 6 listopada trwa protest polskich przewoźników, którzy blokują przejścia graniczne z Ukrainą. Protestujący nie zgadzają się m.in. ze zwolnieniem ukraińskich przewoźników z konieczności posiadania pozwoleń na transport po drogach UE. Transporty humanitarne czy wojskowe przepuszczane są na bieżąco.
Słowacy rezygnują z protestu
Jakiś czas temu podobny protest zorganizował Związek Przewoźników Samochodowych Słowacji (UNAS), aby wesprzeć apele swoich polskich kolegów.
We wtorek media obiegła informacja, że UNAS zawiesił blokadę przejścia Vyżne Niemieckie i chce spotkać się z ministrem transportu Słowacji. Jozef Ráž uczestniczył w poniedziałek w Brukseli w spotkaniu szefów resortów transportu krajów UE.
Unijna komisarz ds. transportu Adina Vălean powiedziała, że nie może być powrotu do zezwoleń dla przewoźników z Ukrainy. Wyraziła rozczarowanie postawą takich rządów, jak w Polsce, które jej zdaniem powinny porozumieć się ze strajkującymi, a nie przywozić ich postulaty do Brukseli.
Czytaj także: Kontrole dokumentów ukraińskich kierowców. Przedstawiciele protestujących odkłamują fałszywe informacje
Przewoźnicy ze Słowacji spotkają się z ministrem
Z przyjemnością spotkamy się z ministrem tak szybko, jak to możliwe, gdy przedstawi propozycje i rozwiązania, a jednocześnie skonsultujemy się z naszym polskim partnerem w sprawie dalszych działań - czytamy w komunikacie UNAS.
Źródło: rmf24.pl