Wspieraj wolne media

Posłowie planują zmienić regulamin Sejmu. W harmonogramie obrad pojawił się tajemniczy punkt

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Mateusz Marek

Media podały, że w środę posłowie zmienią regulamin Sejmu podczas kontynuacji obrad pierwszego posiedzenia izby. Zmiana ma dotyczyć m.in. metody powołania nowego premiera.

  • 11 grudnia posłowie wysłuchają expose premiera Mateusza Morawieckiego, odbędzie się też głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu.
  • Tymczasem portal RMF FM podał, że ma zostać zmieniony sposób wyboru premiera. W harmonogramie obrad Sejmu pojawił się punkt: “Pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydium Sejmu projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej”.
  • Zmiany w regulaminie mają także wyeliminować podwójne głosowanie wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska.
  • Zobacz także: Ministerstwo podpowiada, które samochody mogą jeżdzić na banzynie E10. Niektóre informacje mogą jednak wprowadzać w błąd

Lider PO Donald Tusk po spotkaniu z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią powiedział, aby spodziewać się “nowego rządu 11 grudnia, a jeżeli czas na to nie pozwoli, to 12 grudnia”. 

11 grudnia posłowie wysłuchają expose premiera Mateusza Morawieckiego, odbędzie się też głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu. Jest jednak mało prawdopodobne, że zgromadzi wystarczająco poparcia. 

Tusk dodał, że jeśli czas pozwoli, “to 11 grudnia także dokonamy wyboru nowego premiera, jeśli zgodnie z przewidywaniami Mateusz Morawiecki nie uzyska wotum zaufania”. 

Pan marszałek zaproponował scenariusz, który z całą pewnością ułatwi wszystkim skuteczne, efektywne powoływanie nowego rządu. Wszystkim, włączywszy w to pana prezydenta i jego rolę w tym procesie - powiedział lider PO.

Zmiana sposobu wyboru premiera

Tymczasem portal RMF FM podał, że ma zostać zmieniony sposób wyboru premiera. W harmonogramie obrad Sejmu pojawił się punkt: “Pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydium Sejmu projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej”.

Konstytucja mówi, że to Sejm powołuje premiera oraz skład nowego rządu, jednak to, jak przebiega ten proces znajduje się w regulaminie tej izby.

Serwis zwrócił jednak uwagę, że procedura ta nigdy nie była stosowana i jest już dość anachroniczna. W regulaminie jest bowiem zapis mówiący, że “Sejm wybiera prezesa Rady Ministrów w głosowaniu imiennym”. Oznacza to, że wyczytani posłowie po kolei podchodzą do urny i wrzucają do niej karty z nazwiskiem kandydata.

Takie głosowanie trwałoby co najmniej kilkadziesiąt minut. Portal podał, że “obecnie posłowie mogą wybrać nazwisko kandydata z listy na urządzeniu i od razu ich imienne głosowanie jest widoczne w systemie”.

Czytaj także: W sumie do kosza trafiło 750 tys. podpisów obywateli. Nie tylko ustawa o ochronie lasów w niszczarce Hołowni

Jaka jest kolejna zmiana?

Zmiany w regulaminie mają także wyeliminować podwójne głosowanie wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska.

Regulamin mówi bowiem, że najpierw Sejm w tym imiennym głosowaniu wybiera premiera, potem wygłasza on expose i w kolejnym głosowaniu “Sejm wybiera premiera i proponowany skład Rady Ministrów” - czytamy.

Źródło: rmf24.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo