Wspieraj wolne media

Ludobójstwo na Wołyniu, żołnierze niezłomni i nie tylko. W co jeszcze chce uderzyć resort edukacji?

0
0
5
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Szymon Pulcyn

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje zmiany w podstawie programowej, na celowniku jest m.in. historia. Jedna z propozycji dotyczy wykreślenia zwrotu “ludobójstwa ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej”.

  • Zmiany dotyczą nie tylko listy lektur szkolnych, ale również historii. Portal niezalezna.pl zamieścił zamieścił fragmenty dokumentów, które zwierają skreślenia niektórych postaci i wydarzeń historycznych.
  • Z podstawowych treści nauczania dla klasy IV proponuje się wykreślić m.in. Zawiszę Czarnego, "zwycięstwo grunwaldzkie", przeora Kordeckiego, hetmana Czarnieckiego oraz "Inkę".
  • Niepokojące jest również to, że zamiast o “rzezi wołyńskiej” dzieci miałyby się uczyć o “konflikcie polsko-ukraińskim”.
  • Zobacz także: Rzepa: "Jeżeli będzie trzeba podjąć pełną blokadę granicy, jestem za tym, abyśmy to zrobili"

We wtorek do konsultacji trafiły pomysły na to, które wymagania z podstawy wykreślić. Do 19 lutego nauczyciele, rodzice i eksperci oświaty mogą zgłaszać uwagi do zaproponowanych zmian. Opinie można przesłać za pomocą specjalnego formularza kontaktowego

Zmiany dotyczą nie tylko listy lektur szkolnych, ale również historii. Portal niezalezna.pl zamieścił zamieścił fragmenty dokumentów, które zwierają skreślenia niektórych postaci i wydarzeń historycznych. 

Z podstawowych treści nauczania dla klasy IV proponuje się wykreślić m.in. Zawiszę Czarnego, "zwycięstwo grunwaldzkie", przeora Kordeckiego, hetmana Czarnieckiego oraz "Inkę". Z treści dodatkowych i nieobowiązkowych do wykreślenia przewidziano zaś takie tematy jak "Chrzest Polski. Chrystianizacja i przemiany kulturowe na ziemiach polskich. Misja św. Wojciecha" czy "Wojny z Niemcami. Obrona kraju, wojowie. Obrona Głogowa" - czytamy.

Co zamiast “rzezi wołyńskiej”?

Niepokojące jest również to, że zamiast o “rzezi wołyńskiej” dzieci miałyby się uczyć o “konflikcie polsko-ukraińskim”, natomiast zamiast o “przykładach bohaterstwa Polaków ratujących Żydów” - o “postawach Polaków wobec Żydów”.

Portal poinformował, że MEN zaproponował również usunąć z programu takie tematy jak “wkład Polaków w walkę o niepodległość Stanów Zjednoczonych”, konfederacja barska, okoliczności utworzenia Legionów Polskich, powstanie Księstwa Warszawskiego, Wiosna Ludów. 

II wojna światowa i żołnierze niezłomni

Jeśli chodzi o II wojnę światową, do usunięcia są “przykłady szczególnego bohaterstwa Polaków, np. obrona poczty w Gdańsku, walki o Westerplatte, obrona wieży spadochronowej w Katowicach, bitwy pod Mokrą i Wizną, bitwa nad Bzurą, obrona Warszawy, obrona Grodna, bitwa pod Kockiem, bitwa nad Bzurą”. 

Na cenzurowanym znalazł się również “opór zbrojny (żołnierze niezłomni)” oraz “rola Jana Pawła II i jego wpływ na przemiany społeczne”.

Czytaj także: Parada równości w Warszawie. Organizatorzy pokłócili się między sobą

Bąkiewicz: Destrukcja polskiej edukacji

Do proponowanych zmian w edukacji odniósł się za pośrednictwem mediów społecznościowych prezes TV Media Narodowe Robert Bąkiewicz.

Plany ministra edukacji zmierzają do całkowitej destrukcji polskiej edukacji. Plany usunięcia ważnych lektur z nauczanego kanonu, ograniczenie nauki religii, walka z postawami patriotycznymi, negowanie chrześcijańskiego dorobku cywilizacyjnego, rezygnacja z prac domowych, czy likwidacja ocen z części przedmiotów oznaczają radykalne pogorszenie szans edukacyjnych młodego pokolenia. To barbarzyński atak w przyszłość i rozwoju naszego narodu. Te kołtuńskie pomysły muszą odejść wraz z ich autorem, minister Nowacką! - napisał na platformie X.

Źródło: niezalezna.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo