"Reduta Ordona" czy "Romeo i Julia" do usunięcia. Sprawdź, jakie zmiany zaproponował resort edukacji

3
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczęło hucznie zapowiadane “odchudzanie” podstawy programowej. Trwają konsultacje w tej sprawie, a na stronie resortu umieszczono propozycje zmian m.in. w lekturach szkolnych.

  • Uczniowie klas od czwartej do szóstej nie będą już musieli zapoznawać się z wierszami Władysława Bełzy, autora słynnego “Katechizmu Dziecka Polskiego”. Zamiast całości “W Pustyni i w Puszczy” Henryka Sienkiewicza, uczniowie będą czytać jedynie fragmenty.
  • Resort proponuje usunięcie części utworów również z kanonów licealnych. Z pozycji przewidzianych dla kursu podstawowego języka polskiego zniknie fragment “Legendy o św. Aleksym”, “Kronika Polska” Galla Anonima, poezja religijna i sielanki Franciszka Karpińskiego i fragmenty “Pamiętników” Jana Chryzostoma Paska.
  • Do 19 lutego nauczyciele, rodzice i eksperci oświaty mogą zgłaszać uwagi do zaproponowanych zmian.
  • Zobacz także: Wojskowe Powązki miejsce spoczynku komunistycznych zbrodniarzy? Niedawno odbył się kolejny pochówek. Nie wymagał on pozwolenia od ratusza

We wtorek do konsultacji trafiły pomysły na to, które wymagania z podstawy wykreślić. Do 19 lutego nauczyciele, rodzice i eksperci oświaty mogą zgłaszać uwagi do zaproponowanych zmian. Opinie można przesłać za pomocą specjalnego formularza kontaktowego.

Ze względu na planowaną w przyszłości kompleksową reformę programową proponowane obecnie zmiany polegają wyłącznie na ograniczeniu zakresu wymagań określonych w podstawie programowej z 2017 i 2018 r., tak aby od 1 września 2024 r. mogły objąć wszystkich uczniów począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, aż do szkół ponadpodstawowych wszystkich typów (lo, tech., bs I i bs II) oraz nie skutkowały koniecznością wymiany podręczników szkolnych - czytamy w komunikacie MEN.

Znikną dwie przypowieści Ewangeliczne

Przyjrzyjmy się korektom w spisie lektur. Z wykazu obowiązkowych do poznania krótszych utworów dla klas IV-VI znikną dwie przypowieści Ewangeliczne. Dotychczas uczniowie omawiali podczas zajęć te “O Siewcy”, “O Pannach Roztropnych”, “O Talentach” i “O Miłosiernym Samarytaninie”. Ministerstwo edukacji zaproponowało rezygnację z przedstawienia uczniom pierwszych dwóch. 

Uczniowie klas od czwartej do szóstej nie będą już musieli zapoznawać się z wierszami Władysława Bełzy, autora słynnego “Katechizmu Dziecka Polskiego”. Zamiast całości “W Pustyni i w Puszczy” Henryka Sienkiewicza, uczniowie będą czytać jedynie fragmenty.

Ze spisu lektur wyższych roczników ma zniknąć więcej pozycji. Uczniowie nie będą zapoznawać się z “Redutą Ordona” Adama Mickiewicza. Klasy VI i VIII nie będą również czytać całego “Pana Tadeusza”, a jedynie fragmenty epopei narodowej. Wyższe roczniki podstawówki mają również odłożyć na półki prace Jarosława Marka Rymkiewicza. 

Z proponowanych lektur uzupełniających dla szkół podstawowych znikną “Toposy i Lupus” Zofii Kossak- Szczuckiej. Z kolei “Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, otrzyma status dzieła nieobowiązkowego.  

Czytaj także: Parada równości w Warszawie. Organizatorzy pokłócili się między sobą

Jakie zmiany w lekturach licealnych?

Resort proponuje usunięcie części utworów również z kanonów licealnych. Z pozycji przewidzianych dla kursu podstawowego języka polskiego zniknie fragment “Legendy o św. Aleksym”, “Kronika Polska” Galla Anonima, poezja religijna i sielanki Franciszka Karpińskiego i fragmenty “Pamiętników” Jana Chryzostoma Paska. Ze zbioru obowiązkowych pozycji ma zniknąć również “Droga Donikąd” antykomunistycznego pisarza Józefa Mackiewicza czy “Romeo i Julia”. Z kolei “Inny świat” Gustawa Herlinga- Grudzińskiego ma być omawiany we fragmentach.

Na “rozszerzenie” ma zostać przeniesione omówienie “Nie- Boskiej Komedii” Zygmunta Krasińskiego, fragmentów “Odysei” oraz “Boskiej Komedii” Dantego, czy “Traktatu Moralnego” Rymkiewicza. 

Na dobre znikną z kanonu “Chmury” Arystofanesa i fragmenty “Eneidy” Wergiliusza. Nie znajdzie się również miejsca na omówienie fragmentów klasyki myśli chrześcijańskiej. Uczniowie nie będą musieli czytać np. wyimków z “Wyznań” Św. Augustyna.

Z listy lektur uzupełniających dla licealistów mają zniknąć m.in. “Zapiski Więzienne” Stefana Wyszyńskiego czy “Przekroczyć próg nadziei” oraz “Fides et ratio” Jana Pawła II. 

Źródło: pch24.pl, gov.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
3
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo