Wspieraj wolne media

Lider opozycyjnej koalicji rządowej rozliczy rząd Prawa i Sprawiedliwości? Powstaną specjalne komisje śledcze. Donald Tusk: "W przyszłym tygodniu powołana zostanie komisja śledcza"

0
0
1
Przewodniczący PO Donald Tusk
Przewodniczący PO Donald Tusk / Fot. PAP/Piotr Nowak

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zorganizował we wtorek w Sejmie konferencję prasową. Poinformował on, że w przyszłym tygodniu mogą powstać komisje śledcze. Dotychczasowa opozycja, chce rozliczyć rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zorganizował we wtorek w Sejmie konferencję prasową. Ubolewał on nad decyzją Prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie powierzenie misji tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Poinformował on również, że odbył on z Marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownia rozmowę na temat powołania w przyszłym tygodniu komisji śledczej. Dotychczasowa opozycja, chce rozliczyć rząd Prawa i Sprawiedliwości z przeprowadzenia tzw. wyborów kopertowych w 2020 roku.

Jestem po wstępnych rozmowach z marszałkiem Sejmu, to będzie jego decyzja. Niewykluczone, że w przyszłym tygodniu powołana zostanie komisja śledcza, do tak zwanych wyborów kopertowych - ogłosił we wtorek w Sejmie szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Ponadto Tusk zapowiedział również powstanie komisji śledczej do wyjaśnienia afery wizowej, a także podsłuchowej z użyciem systemu Pegasus.

Zapowiedzi trzech sejmowych komisji śledczych dot.: wyborów kopertowych, afery wizowej i podsłuchów Pegasusem to tylko preludium do tego, co czeka czołowych polityków PiS i ZP. Wielu ma w tych sprawach naprawdę wiele na sumieniu - stwierdził dziennikarz "Onetu" Andrzej Gajcy.

Czytaj więcej: Komisja Europejska udostępni Polsce środki z Krajowego Planu Odbudowy? Jest decyzja Brukseli. Poseł Budka: "Unia Europejska widzi, że w Polsce będzie przywrócona praworządność"

Tusk będzie odwlekał rozliczenie rządów Prawa i Sprawiedliwości?

Rozliczenie polityków PiS to jeden z głównych zapisów umowy koalicyjnej KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. Lider PO Donald Tusk i jego sojusznicy niejednokrotnie mówili o tym, że chcą rozliczyć obecną władzę za “złe czyny, kradzieże, śmierć ludzi”, jest to wręcz warunek “narodowego pojednania”.

Tymczasem jak poinformował “Dziennik Gazeta Prawna”, zapowiadane przez koalicję uchwały Sejmu, prowadzące do usunięcia ze składu Trybunału Konstytucyjnego trzech sędziów (tzw. dublerów), zostały odłożone na później, choć ze wstępnych zapowiedzi wynikało, że mogą być podjęte jeszcze na tym posiedzeniu izby. 

Poczekamy, aż powstanie nasz rząd - powiedział w rozmowie z gazetą polityk KO.

Jeśli chodzi o Krajową Radę Sądownictwa, obecnie rozważany jest scenariusz, który zakłada, że po zmianie ministra sprawiedliwości zostanie zablokowany proces powoływania kolejnych tzw. neosędziów - przynajmniej jeśli chodzi o sądy powszechne.

W przypadku zapowiedzi postawienia przed Trybunałem Stanu czołowych polityków PiS, mogą się one zakończyć jedynie na wyborze członków tego gremium.

Potem bowiem KO, Trzecia Droga i Lewica mogą nie uzbierać wymaganej większości, by przegłosować uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności, choć tu wyjątkiem może się okazać szef NBP Adam Glapiński - czytamy. 

Źródło: tvmn.pl, twitter.com/x.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo