Komisja Europejska udostępni Polsce środki z Krajowego Planu Odbudowy? Jest decyzja Brukseli. Poseł Budka: "Unia Europejska widzi, że w Polsce będzie przywrócona praworządność"

0
2
2
Poseł KO Borys Budka
Poseł KO Borys Budka / Fot. PAP/Piotr Nowak

Jak poinformowało wcześniej "RMF FM" Komisja Europejska zatwierdziła wypłatę pięciu miliardów euro zaliczki dla Polski ze zmienionego Krajowego Planu Odbudowy. Wiele wskazuje na to, że pieniądze pojawią się na początku przyszłego roku. Sprawę skomentował poseł Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.

Jak poinformowało wcześniej "RMF FM" Komisja Europejska zatwierdziła wypłatę pięciu miliardów euro zaliczki dla Polski ze zmienionego Krajowego Planu Odbudowy. Wiele wskazuje na to, że pieniądze pojawią się na początku przyszłego roku. Jest mało prawdopodobne, by wpłynęły do końca grudnia.

O tę informację został zapytany poseł Koalicji Obywatelskiej Borys Budka, który wyjaśnił, że Unia Europejska może zaufać prawdopodobnie nowym władzom w naszym kraju.

Unia Europejska widzi, że w Polsce będzie przywrócona praworządność, że Morawiecki i spółka odchodzą. Wiedzą doskonale nasi partnerzy w UE, że prawo w Polsce znowu będzie szanowane, że naprawimy to wszystko co zostało zepsute przez PiS i walczymy o to od pierwszego dnia, aby jak najszybciej pieniądze, które były blokowane przez PiS, żeby zostały odblokowane - powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.

Czytaj więcej: Trudności z rozliczeniem PiS. Plany opozycji mogą zostać ograniczone do symbolicznych gestów politycznych

Doniesienia Bloomberga w sprawie Funduszu Odbudowy

Jak donosi Bloomberg, Polska, bez żadnych warunków, do końca tego roku może otrzymać ok. 550 mln euro z transzy zaliczkowej w ramach środków z unijnego Funduszu Odbudowy. 

Osoba zaznajomiona z tą sprawą poinformowała agencję, że Komisja Europejska planuje w nadchodzących tygodniach podpisać się pod wnioskiem polskiego rządu o wykorzystanie części wsparcia, które wynosi około 2,8 mld euro. Chodzi o pomoc przeznaczoną na uniezależnianie się państw członkowskich od rosyjskiej energii.

Decyzja w tej sprawie miałaby zapaść 8 grudnia podczas posiedzenia ministrów finansów państw UE. Jak twierdzi informator Bloomberg, dostęp do funduszy Polska będzie mieć w ciągu kilku dni od objęcia urzędu przez Donalda Tuska.

Pieniądze z puli REPowerEU, przeznaczone na transformację energetyczną, były do tej pory dla nas niedostępne, ponieważ KE miała wątpliwości co do stanu praworządności w Polsce.

Źródło: tvmn.pl, twitter.com/x.com, rmf24.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
2
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo