Krzysztof Bosak ma kilkanaście pytań do wiceministra Duszczyka. Chodzi o kwestię imigrantów z Niemiec. "Czy jest prowadzona obserwacja przejść granicznych z Niemcami?"

0
0
3
Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak
Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak / Fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Kołbaskowo TV opublikowało nagranie z incydentu w Rosówce, gdzie Niemcy podrzucili imigrantów. Straż Graniczna potwierdziła, że złożyli oni wcześniej wnioski o azyl w naszym kraju. Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak zadał kilkanaście pytań wiceministrowi Maciejowi Duszczykowi.

O sprawie przerzucania przez Niemców do Polski nielegalnych migrantów zrobiło się głośno, kiedy media obiegło nagranie, na którym niemiecki radiowóz zostawił w Osinowie Dolnym afgańską rodzinę. Ta najpierw zaczepiała przechodniów, a następnie udała się w kierunku jednego z dużych dyskontów.

Tymczasem media informują o kolejnym przypadku pozostawienia przez niemiecką policję na terytorium Polski grupy migrantów. Sprawę nagłośnił serwis Kołbaskowo TV, który opublikował nagranie z incydentu.

Kilka dni temu otrzymaliśmy zdjęcia i filmy przedstawiające dwa radiowozy niemieckiej policji, które stanęły po polskiej stronie, a z samochodów mieli wysiąść obcokrajowcy. Na filmach z Rosówka widać jak kilka osób wysiada z pojazdów niemieckiej policji z plecakami - informują twórcy materiału.

Funkcjonariusze mieli wskazać obcokrajowcom przystanek, z którego odjeżdża autobus do Szczecina. Tam na jednym z przystanków czekała na nich policja, która przekazała migrantów Straży Granicznej.

Do zdarzenia doszło 9 czerwca, jednak informacje w tej sprawie wyszły na jaw dopiero teraz.

Krzysztof Bosak ma kilkanaście pytań do wiceministra Duszczyka

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak podczas środowej konferencji prasowej nagłośnił sprawę materiału "Kołbaskowo TV" w sprawie imigrantów podrzucanych przez Niemcy. Jak przekazała Straż Graniczna są to osoby, które miały złożyć w Polsce wnioski o azyl.

Polsat opisał sprawę przerzucenia Erytrejczyków i Etiopczyka przez Niemców pod Szczecin, sprawę którą wczoraj nagłośniłem dzięki materiałowi Kołbaskowo TV. Straż Graniczna potwierdziła, że są to ludzie, którzy złożyli wnioski o azyl w Polsce. W związku z tym mam 18 pytań do ministra Macieja Duszczyka - napisał współprzewodniczący Konfederacji Krzysztof Bosak.

18 pytań Krzysztofa Bosaka do ministra Duszczyka:

  1. Czy Pan Minister zna tę sprawę i poprosił właściwe służby o informacje w tej sprawie?
  2. Czy pozostawienie przez niemieckie służby na naszym terytorium imigrantów bez odbioru ich przez polskie służby jest praktyką akceptowaną przez polski rząd?
  3. Czy takie przewiezienie i pozostawienie imigrantów było poprzedzone przekazaniem informacji o takim działaniu i o nich stronie polskiej?
  4. Jeśli była poprzedzająca informacja strony niemieckiej to której instytucji przekazana i jakim kanałem oraz jaka była reakcja strony polskiej?
  5. Czy w opinii polskiego rządu porzucenie tych imigrantów to była procedura readmisji czy siłowego zawrócenia nielegalnych imigrantów („pushback”) czy jeszcze jakaś inna procedura uzgodniona między Polską a Niemcami?
  6. Czy przekazana stronie polskiej dokumentacja dotycząca porzuconych pod Szczecinem Erytrejczyków i Etiopczyka była przekazana we właściwym zakresie, czasie i formie, w stosunku do zawartych uzgodnień i ich podstawy prawnej?
  7. Jeśli nie było to uzgodnione to w jaki sposób rząd w tej kolejnej podobnej sprawie wyraził protest?
  8. Jaka była odpowiedź strony niemieckiej i czy są planowane kolejne kroki?
  9. W jaki sposób rząd zamierza uniemożliwić stronie niemieckiej dalsze postępowanie zgodnie z tym schematem?
  10. Czy jest planowane przywrócenie wyrywkowych kontroli na granicy polsko-niemieckiej?
  11. Czy jest prowadzona obserwacja przejść granicznych z Niemcami przez polskie służby pod kątem monitoringu operowania służb niemieckich na polskim terytorium?
  12. Czy porzuceni imigranci z Erytrei i Etiopii to ludzie, którzy nielegalnie przekroczyli granicę Polska-Białoruś? Jeśli nie to jak znaleźli się w Polsce?
  13. Czy wnioski o azyl złożyli oni po namowach lewicowych organizacji pozarządowych?
  14. Czy były to organizacje działające w strefie przygranicznej za zgodą rządu?
  15. Dlaczego ci imigranci poruszają się swobodnie po kraju zamiast oczekiwać na decyzję azylową w zamkniętym ośrodku SG lub innym strzeżonym miejscu?
  16. Ile miesięcy szacunkowo będzie trwać rozpatrzenie ich podań o azyl?
  17. W przypadku trudności z określeniem czasu rozpatrzenia wniosków proszę o podanie średniego czasu i maksymalnego dopuszczanego przez Ministra czasu rozpatrzenia takich wniosków. Czy bezprawne opuszczenie terytorium Polski nie jest wystarczającym powodem odmówienia im azylu?
  18. Czy w związku z odmową udzielenia azylu zostaną z Polski deportowani i ile szacunkowo miesięcy to zajmie? W przypadku trudności określenia czasu deportacji proszę o podanie średniego czasu realizacji deportacji niepożądanych obywateli państw Afryki, z rozbiciem na poszczególne kraje.

Czytaj więcej: Bodnar ściga polityków Suwerennej Polski. Polityczna walka obozu władzy. Woś: "W jaki sposób interes publiczny osiągnął tutaj szkodę"

Niemcy zawrócili do Polski ponad 4 tys. migrantów

Z danych Policji Federalnej Niemiec wynika, że Niemcy zawróciły do Polski 4617 osób, podała Interia.

Są to m.in.: Ukraińcy - 2292 osoby, Syryjczycy - 350, Afgańczycy - 309, Gruzini - 213, Hindusi - 112, Turcy i Somalijczycy - po 108, Erytrejczycy i Kolumbijczycy - po 81, Mołdawianie - 68, Jemeńczycy - 60 oraz Egipcjanie - 53.

Źródło: tvmn.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo