Kryzys konstytucyjny w Polsce. Jest uchwała prezydium Krajowej Rady Sądownictwa. "Twierdzenie Prokuratora Generalnego powoduje ryzyko paraliżu wymiaru sprawiedliwości"
Sprawa w prokuraturze pobudza nie tylko polityków, ale również zaniepokoiła Krajową Radę Sądownictwa. Jej Prezydium podjęło w tej sprawie uchwałę, gdzie wskazano jak decyzje Prokuratora Generalnego Adama Bodnara wpływają na destabilizację wymiaru sprawiedliwości.
- Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wydał w piątek oświadczenie, w którym stwierdził, że Dariusz Barski nie pełni już funkcji Prokuratora Krajowego.
- Działaniom ministra sprawiedliwości przeciwstawił się prokurator z 30-letnim stażem Robert Hernand.
- Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa podjęło uchwałę w sprawie ostatnich wydarzeń w prokuraturze.
- Zobacz także: Powraca kwestia pigułek "dzień po" bez recepty. Premier Donald Tusk jest otwarty na tę kwestię. Podał szczegóły reformy dostępu do antykoncepcji
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wydał w piątek oświadczenie, w którym stwierdził, że Dariusz Barski został powołany na swoje stanowisko z naruszeniem prawa, w związku z tym nie jest Prokuratorem Krajowym. Odmienne stanowisko wydała natomiast Prokuratura Krajowa. Działaniom szefa MS sprzeciwiają się również prokuratorzy regionalni, którzy twierdzą, że są one “pozbawione podstaw prawnych”.
Zdaniem resortu sprawiedliwości to Jacek Bilewicz pełni obowiązki Prokuratora Krajowego, natomiast zastępcy Bodnara uważają, że takie stanowisko nie istnieje. W oświadczeniu zaznaczyli, że są to “próby bezprawnego pozbawienia funkcji Prokuratora Krajowego i obsadzenia tej funkcji w trybie nieznanym ustawie”.
Działaniom ministra sprawiedliwości przeciwstawił się prokurator z 30-letnim stażem Robert Hernand, który od 14 lat pełni funkcję zastępcy Prokuratora Generalnego.
Bodnar chce postępowania wobec Hernanda
Teraz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pojawiła się informacja, że Bodnar złożył wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego wobec Hernanda “w związku z naruszeniem godności urzędu prokuratora”.
Podano, że postępowanie wyjaśniające może trwać maksymalnie 30 dni, w czasie których Rzecznik Dyscyplinarny ustala okoliczności oraz przyjmuje oświadczenie prokuratora (którego sprawa dotyczy) lub jego oświadczenie na piśmie. Po tym postępowaniu Rzecznik decyduje czy wszcząć postępowanie dyscyplinarne.
Czytaj więcej: "Rest konstytucyjny" Konfederacji. "Politycy PO-PiSu MUSZĄ zwolnić bo obrali kurs na ścianę!"
Krajowa Rada Sądownictwa zabrała głos w sprawie sytuacji w prokuraturze
Sprawa w prokuraturze pobudza nie tylko polityków, ale również zaniepokoiła Krajową Radę Sądownictwa. Jej Prezydium podjęło w tej sprawie uchwałę, gdzie wskazano jak decyzje Prokuratora Generalnego Adama Bodnara wpływają na destabilizację wymiaru sprawiedliwości.
Twierdzenie Prokuratora Generalnego, że Dariusz Barski pozostawał w stanie spoczynku, rodzi ryzyko kwestionowania ważności i skuteczności decyzji Prokuratora Krajowego i ryzyko paraliżu wymiaru sprawiedliwości - czytamy w uchwale Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa.
Uchwała Prezydium @KRS_RP: #DariuszBarski jest Prokuratorem Krajowym. Twierdzenie Prok. Generalnego, że #Dariusz Barski pozostawał w stanie spoczynku, rodzi ryzyko kwestionowania ważności i skuteczności decyzji Prokuratora Krajowego i ryzyko paraliżu wymiaru sprawiedliwości. pic.twitter.com/An62cv1bDP — Krajowa Rada Sądownictwa (@KRS_RP) January 15, 2024
Źródło: tvmn.pl, x.com