Prokuratorzy regionalni przeciwko decyzjom Bodnara. "Jego działania nie mają mocy prawnej"
Prokuratorzy regionalni oraz naczelnicy Wydziałów Zamiejscowych Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w oświadczeniu wyrazili sprzeciw wobec działań ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.
- Zdaniem prokuratorów regionalnych działania Adama Bodnara, który odwołał Dariusza Barskiego ze stanowiska Prokuratora Krajowego, a na jego miejsce powołał Jacka Bilewicza są “pozbawione podstaw prawnych”.
- Autorzy oświadczenia dodali, że przedstawiona przez niego argumentacja o pozostawaniu w stanie spoczynku przez Barskiego jest pozbawiona racji i “stanowi jedynie nieudolną próbę uzasadnienia dla działania zmierzającego do obejścia prawa."
- Zdaniem autorów pisma, Dariusz Barski w dalszym ciągu pełni funkcję Prokuratora Krajowego.
- Zobacz także: Ekspert apeluje: Odzyskajmy więzi społeczne, które zabiera nam kapitalizm
Zdaniem prokuratorów regionalnych działania Adama Bodnara, który odwołał Dariusza Barskiego ze stanowiska Prokuratora Krajowego, a na jego miejsce powołał Jacka Bilewicza są “pozbawione podstaw prawnych”. Wcześniej eksperci oraz sędziowie wskazywali, że działania szefa MS są bezprawne.
Próba uzasadnienia dla działania zmierzającego do obejścia prawa
Autorzy oświadczenia wyjaśnili, że ich zdaniem podjęte przez Bodnara działania nie wywołują żadnych skutków prawnych, a przedstawiona przez niego argumentacja o pozostawaniu w stanie spoczynku przez Barskiego jest pozbawiona racji i “stanowi jedynie nieudolną próbę uzasadnienia dla działania zmierzającego do obejścia prawa."
Przypomnieli, że procedura powołania oraz odwołania Prokuratora Krajowego została precyzyjnie opisana w ustawie z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze.
Stosownie do art. 14. § 1 przywołanej ustawy, Prokuratora Krajowego jako pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej i odwołuje z pełnienia tych funkcji Prezes Rady Ministrów na wniosek Prokuratora Generalnego. Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a odwołuje za jego pisemną zgodą - czytamy w oświadczeniu.
Czytaj także: Co z pieniędzmi z abonamentu RTV? Ważna decyzja KRRiT
Prokuratorzy regionalni: Barski nadal Prokuratorem Krajowym
Zdaniem autorów pisma, Dariusz Barski w dalszym ciągu pełni funkcję Prokuratora Krajowego, a podjęte przez szefa MS działania nie mają mocy prawnej i nie wywołują skutków prawnych.
Źródło: gov.pl