Wspieraj wolne media

Kolejne zmiany w szkolnictwie. Zmiany w podstawie programowej dla klas IV-VIII. "Zwrócono większą uwagę na rozwijanie umiejętności praktycznych"

0
0
4
Minister Edukacji Barbara Nowacka
Minister Edukacji Barbara Nowacka / Fot. PAP/Rafał Guz

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało w piątkowym w komunikacie, że od 1 września bieżącego roku nauczyciele i uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych będą pracować ze zmienioną podstawą programową.

Przeciwko rewolucyjnym zmianom w systemie edukacji i podstawie programowej, które chce wprowadzić resort edukacji, sprzeciwia się wielu rodziców i wychowawców, a także organizacje prorodzinne. Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o zablokowanie zakazu prac domowych czy szkodliwych zmian w podstawie programowej.

Zniknąć ma przedmiot Historia i Teraźniejszość, z zapowiedzi MEN wynika, że zastąpi go Edukacja Obywatelska, natomiast Wychowanie do życia w rodzinie ma zastąpić Edukacja zdrowotna. Organizacje prorodzinne wskazują, że ten przedmiot to tak naprawdę lekcje Edukacji seksualnej prowadzone według niemieckich standardów.

Czytaj więcej: Lubnauer: Obecna zmiana w szkołach to kosmetyka. Reforma dopiero nadejdzie

Kolejne zmiany w edukacji

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało w piątkowym w komunikacie, że od 1 września bieżącego roku nauczyciele i uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych będą pracować ze zmienioną podstawą programową. Wyjaśniono, że ograniczony o około 20 proc. zakres treści nauczania da nauczycielom i uczniom więcej czasu na spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację programów nauczania.

Zrezygnowano głównie z tych treści, które są nadmiarowe na danym etapie edukacyjnym, niemożliwe lub bardzo trudne do zrealizowania w praktyce szkolnej. Zwrócono większą uwagę na rozwijanie umiejętności praktycznych zamiast wiedzy teoretycznej lub encyklopedycznej oraz na korzystanie w procesie nauczania – uczenia się z cyfrowych narzędzi oraz zasobów edukacyjnych dostępnych w Internecie - czytamy w komunikacie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Resort podkreślił, że uszczuplona podstawa programowa dla klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz dla szkół ponadpodstawowych będzie, począwszy od roku szkolnego 2024/25, jedyną podstawą przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego.

Źródło: tysol.pl, x.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo