Konferencja prasowa Hołowni i Tuska. Nowy rząd sformuje się w rocznicę Stanu Wojennego? Lider Platformy Obywatelskiej wskazał potencjalną datę swojego expose

0
0
0
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia i szef PO Donald Tusk
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia i szef PO Donald Tusk / Fot. PAP/Albert Zawada

W piątek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk spotkał się z Marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Podczas wspólnej konferencji prasowej Tusk wyjaśnił kiedy należy się spodziewać wygłoszenia expose. Data zaprzysiężenia może pokryć się z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

  • W piątek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk z Marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, z którym odbył wspólną konferencję prasową.
  • Były Premier podkreślił, że do 13 grudnia powinien powstać nowy rząd obecnej większości sejmowej.
  • Podkreślił, że o całej procedurze ostatecznie zadecyduje Marszałek Hołownia.
  • Zobacz także: Krajewski: Lista podmiotów sprowadzających zboże nic nie wnosi

W piątek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk spotkał się z Marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Podczas wspólnej konferencji prasowej Tusk wyjaśnił kiedy należy się spodziewać wygłoszenia expose zarówno przez niego jak i Premiera Mateusza Morawieckiego. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami Hołowni, jeszcze 11 grudnia będzie chciał on przeprowadzić głosowania w sprawie wotum zaufania dla obu kandydatów. 

Jak państwo wiecie 11 grudnia będziemy wysłuchiwali pana premiera Mateusza Morawieckiego z jego propozycjami dla jego rządu. Uśmiecham się, ale znacie państwo wszyscy okoliczności pracy rządu Morawieckiego dzisiaj i jeśli czas pozwoli to 11 grudnia także dokonamy wyboru nowego premiera, jeśli zgodnie z przewidywaniami Mateusz Morawiecki nie uzyska wotum zaufania - podkreślił Donald Tusk.

Przy okazji zaznaczył, że decyzję w tej sprawie podejmie ostatecznie Marszałek. Dodał również, że dotychczasowa opozycja, nie chciałaby przeprowadzić głosowania w okolicach północy. Zauważył, że do zaprzysiężenia nowego rządu może dojść 13 grudnia czyli w rocznicę wprowadzenia przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego.

Także spodziewajcie się państwo wyboru nowego rządu 11 grudnia, a jeśli czas na to nie pozwoli - 12 grudnia expose nowego premiera, a zaprzysiężenie zakładamy 13 grudnia - zaznaczył przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Czytaj więcej: Ukraiński deputowany ws. protestu przewoźników: Najbardziej korzystają na tej sytuacji Rosjanie

Ostatnie tygodnie rządów Morawieckiego?

Prezydent Andrzej Duda powierzył zadanie stworzenia nowego rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Jeżeli ta misja nie uda się politykowi Prawa i Sprawiedliwości, to wówczas do gry przystąpi opozycja, na której samym szczycie rządu ma stanąć Donald Tusk.

Wcześniej liderzy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy oficjalnie podpisali umowę koalicyjną. Ich kandydatem na premiera jest Donald Tusk, który podczas konferencji prasowej przekonywał, że nigdy nie doświadczył tak otwartych i szczerych rozmów. 

Jesteśmy gotowi parafować za chwilę tekst umowy koalicyjnej, który będzie dla nas zbiorem drogowskazów i rekomendacji. Chociaż nie działaliśmy pod presją czasu, szybko i zgodnie zakończyliśmy pracę nad tym dokumentem. Rocznica odzyskania niepodległości bardzo nas zobowiązuje - powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Szef Platformy Obywatelskiej chwalił atmosferę panującą podczas rozmów koalicyjnych.

Nigdy nie doświadczyłem negocjacji, które były prowadzone z takim wzajemnym zaufaniem i pozytywnym podejściem - dodał Donald Tusk.

Źródło: rmf24.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo