Wspieraj wolne media

Jak zapewnić wzrost gospodarczy w UE? Rozwiązaniem sprowadzenie większej liczby legalnych migrantów

1
33
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Kurczy się populacja Europejczyków, a to może zaszkodzić unijnej gospodarce. Komisja Europejska przygotowała zatem propozycje rozwiązań walki z kryzysem demograficznym, wśród nich znalazł się pomysł ściągnięcia do Europy większej liczby legalnych migrantów.

  • Hiszpania boryka się z wymieraniem populacji, Holandia i Irlandia z kryzysem mieszkaniowym, natomiast dla większości Polaków największym zmartwieniem jest starzenie się społeczeństwa.
  • Na unijnym rynku brakuje m.in. specjalistów, głównie w branży IT oraz zawodach technologicznych.
  • Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Dubravka Suica: Tam, gdzie to konieczne powinniśmy rozwiązać problem niedoborów pracowników za pomocą legalnej migracji. Tylko to pozwoli UE utrzymać wzrost gospodarczy.
  • Zobacz także: Dyskryminacja chrześcijan w miejscu pracy. Ordo Iuris domaga się odszkodowania dla pracownika

Europa mierzy się z kryzysem demograficznym wywołanym zbyt niską dzietnością. Choć jak zaznaczył portal Deutsche Welle - problemy są różne - to musi się z nimi mierzyć rosnąca liczba społeczeństw. Hiszpania boryka się z wymieraniem populacji, Holandia i Irlandia z kryzysem mieszkaniowym, natomiast dla większości Polaków największym zmartwieniem jest starzenie się społeczeństwa, a dla Niemców - migracje. Obecnie najmniej dzieci rodzi się we Włoszech.

W związku z tym “Rada, czyli kraje członkowskie, jeszcze w czerwcu skierowały do Komisji Europejskiej prośbę o przygotowanie rozwiązań, które ułatwiłyby UE poradzenie sobie z niżem demograficznym”.

KE proponuje sprowadzenie na unijny rynek pracy większej liczby migrantów

W środę KE przedstawiła zestaw rozwiązań. Jedna z propozycji zakłada przyciągnięcie do Europy większej liczby wykwalifikowanych legalnych migrantów, którzy rozwiązaliby problem braku rąk do pracy.

Naukowcy prognozują, że w tym tempie do 2100 r. UE straci 57,5 mln osób w wieku produkcyjnym. Już dzisiaj zresztą braki na unijnym rynku pracy osiągają rekordowe poziomy. Szczególnie wysokie jest zapotrzebowanie na specjalistów, głównie w branży IT oraz zawodach technologicznych - czytamy.

Brakuje również osób w sektorze budownictwa, zawodach opiekuńczych czy kierowców.

Tam, gdzie to konieczne powinniśmy rozwiązać problem niedoborów pracowników za pomocą legalnej migracji. Tylko to pozwoli UE utrzymać wzrost gospodarczy - powiedziała w środę podczas konferencji prasowej wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Dubravka Suica.

Polityk nie przejmuje się zdaniem społeczeństw, które nie zgadzają się na napływ migrantów. Jej zdaniem protesty dotyczące migracji dotyczą przede wszystkim osób wjeżdżających do UE nielegalnie, a nie legalnej imigracji.

Czytaj także: Niemcy finansują organizacje, które przemycają migrantów

Jakie są jeszcze propozycje?

Walka KE z kryzysem demograficznym zakłada również wspieranie ludzi młodych, w tym zapewnienie im dostępu do wysokiej jakościowo edukacji oraz umożliwienie podnoszenia umiejętności, które pomogłyby im na rynku pracy. Oprócz tego podnoszona jest kwestia mieszkań, które dla młodych powinny być w przystępnych cenach.

Kolejny pomysł KE to wsparcie rodzin, które posiadają już dzieci. Chodzi tu głównie  o ułatwienie rodzicom powrotu do pracy po narodzinach dziecka oraz możliwość pogodzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym.

Komisarz Suica zapowiedziała, że państwa członkowskie nie będą zobligowane do przyjęcia wszystkich rozwiązań, będą mogły z nich wybrać te, które pomogą im zwalczyć najbardziej palące wyzwania demograficzne.

Źródło: dw.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
33
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo