Dyskryminacja chrześcijan w miejscu pracy. Ordo Iuris domaga się odszkodowania dla pracownika
W 2019 r. IKEA zwolniła pracownika za cytowanie Pisma Świętego. Sąd Najwyższy oddalił kasację oskarżycieli od wyroku sądu w Krakowie, uniewinniającego kierowniczkę ds. zarządzania zasobami ludzkimi w firmie IKEA. Kobiecie postawiono zarzut dyskryminacji ze względu na wyznanie.
- Mężczyzna został za to zwolniony z pracy, mimo że jego praca była pozytywnie oceniana przez klientów i przełożonych.
- W grudniu 2022 r. krakowski sąd uznał, że zwolnienie mężczyzny było bezzasadne i nakazał przywrócenie go do pracy.
- Instytut Ordo Iuris złożył odwołanie od tego wyroku, w którym domaga się odszkodowania.
- Zobacz także: Bąkiewicz wygrał z poseł PO proces w trybie wyborczym. "To partia krętaczy i oszustów"
Sprawa dotyczy 2019 r., wtedy wśród pracowników krakowskiej IKEI rozesłano wiadomość, w której rozpowszechniano postulaty ruchu LGBT. Jeden z pracowników zareagował na to cytując fragmenty Pisma Świętego, odnoszące się do homoseksualizmu.
Mężczyzna został za to zwolniony z pracy, mimo że jego praca była pozytywnie oceniana przez klientów i przełożonych. Pozew w jego imieniu złożył Instytut Ordo Iuris.
Ordo Iuris domaga się odszkodowania
W grudniu 2022 r. Sąd Rejonowy w Krakowie uznał, że zwolnienie mężczyzny było bezzasadne i nakazał przywrócenie go do pracy. Sąd nie nałożył jednak na firmę obowiązku wypłaty odszkodowania dla pracownika. W związku z tym, Instytut Ordo Iuris złożył odwołanie od tego wyroku, w którym domaga się odszkodowania.
Postępowanie, w którym zapadło orzeczenie Sądu Najwyższego, zostało zainicjowane przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Na ławie oskarżonych zasiadła kierowniczka ds. zarządzania zasobami ludzkimi w IKEA.
Postępowanie dotyczyło dyskryminacji ze względu na wyznanie, czego zabrania art. 194 Kodeksu karnego. Po utrzymaniu przez Sąd Okręgowy w Krakowie wyroku uniewinniającego prokuratura oraz reprezentujący oskarżyciela posiłkowego prawnicy Instytutu Ordo Iuris złożyli kasacje do Sądu Najwyższego.
Czytaj także: Wojciechowska zachęca do głosowania i promuje LGBT
Sąd oddalił kasacje
SN oddalił obie kasacje, stwierdzając, że poruszone w nich kwestie nie są zagadnieniami, które mogą być rozpatrywane przez Sąd Najwyższy. Sąd zaznaczył przy tym, że przed sądem pracy toczy się druga sprawa, niezależna od tej. Tam złożone zostały apelacje od wyroków pierwszej instancji.
Źródło: ordoiuris.pl