Grupa Proelio: Zmuszanie szpitali do dokonywania aborcji narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia
Fundacja Grupa Proelio wyraża sprzeciw wobec zmuszania szpitali do przeprowadzania aborcji. Zachęca do podpisania petycji w tej sprawie.
- Ministerstwo zdrowia chce zmienić przepisy w ogólnych warunkach umów NFZ z oddziałami ginekologiczno-położniczymi, tak aby szpital nie mógł odmówić wykonania aborcji “zgodnej z przepisami polskiego prawa”.
- Obrońcy życia: Ta zapowiedź jest szczególnie groźna, jeśli weźmie się pod uwagę, że rządzącą koalicją planuje radykalnie rozszerzyć możliwość zabijania nienarodzonych dzieci.
- Fundacja dodaje, że zmuszanie szpitali do dokonywania aborcji narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia kierowników szpitali.
- Zobacz także: Ruch Społeczny "Nie oddamy miasta" walczy ze Strefami Czystego Transportu w polskich miastach
Ministerstwo zdrowia chce zmienić przepisy w ogólnych warunkach umów NFZ z oddziałami ginekologiczno-położniczymi, tak aby szpital nie mógł odmówić wykonania aborcji “zgodnej z przepisami polskiego prawa”.
Chcesz mieć kontrakt z NFZ? No to musisz wykonywać koszyk świadczeń, za który dostajesz pieniądze. Inaczej tego kontraktu po prostu mieć nie będziesz. Kierownik placówki, która ma taki kontrakt z NFZ, musi zapewnić terminację ciąży zgodną z polskim prawem - zapowiedziała szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji prasowej pod koniec stycznia.
Obrońcy życia wyrażają sprzeciw
Ta zapowiedź jest szczególnie groźna, jeśli weźmie się pod uwagę, że rządzącą koalicją planuje radykalnie rozszerzyć możliwość zabijania nienarodzonych dzieci - zwróciła uwagę Fundacja Grupa Proelio.
Pro-liferzy zwracają uwagę, że w Sejmie czekają już trzy projekty ustaw legalizujące aborcję na życzenie.
A rząd na wypadek, jakby one nie uzyskały poparcia, planuje też działania pozaustawowe. Minister Zdrowia oznajmiła na tej samej konferencji prasowej, że wytyczne ws. "procedur związanych z zakończeniem ciąży", które opracował zespół powołany przez jej poprzednika Adama Niedzielskiego są "niesatysfakcjonujące" i w związku z tym do końca lutego przedstawi własne wytyczne oparte na zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia. A przecież jak wynikało z medialnych przecieków już tamte wytyczne były bardzo szkodliwe - przyzwalały na aborcję pod pozorem troski o zdrowie psychiczne - piszą przedstawiciele Fundacji.
Czytaj także: Do Sejmu trafił projekt o zakazie "zmiany płci" u dzieci
Aborcyjny proceder w szpitalach
Obrońcy życia zaznaczają, że “umoczenie kierownika szpitala oraz części personelu w aborcyjny proceder degenerowałoby cały szpital”. Fundacja dodaje, że zmuszanie szpitali do dokonywania aborcji narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia kierowników szpitali.
Grupa Proelio apeluje o wycofanie się z planów zmuszania wszystkich szpitali z oddziałami ginekologiczno-położniczymi do przeprowadzania aborcji.
Petycję można podpisać tutaj.
W Polsce aborcję można przeprowadzić, gdy zachodzi jeden z dwóch przypadków. Pierwszy dotyczy sytuacji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, a drugi - gdy powstała w wyniku gwałtu lub czynu kazirodczego.