Wspieraj wolne media

Co z klauzulą sumienia przy aborcji? Naczelna Rada Lekarska: Szpital musi zatrudnić dodatkowego ginekologa

0
1
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Lekarz ma obowiązek przeprowadzić zabieg aborcji, a szpital musi zatrudnić dodatkowego ginekologa, jeśli wszyscy lekarze deklarują korzystanie z klauzuli sumienia - brzmi komentarz Naczelnej Rady Lekarskiej po zapowiedziach minister zdrowia.

  • Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała, że w przypadku zagrożenia życia i zdrowia pacjentki nie można się powołać na klauzulę sumienia.
  • Ministerstwo zdrowia chce zmienić przepisy w ogólnych warunkach umów NFZ z oddziałami ginekologiczno-położniczymi, tak aby szpital nie mógł odmówić wykonania aborcji “zgodnej z przepisami polskiego prawa”.
  • Rzecznik Naczelnej Rady Lekarskiej: W przypadku zagrożenia życia i zdrowia pacjentki nie można się powołać na klauzulę. Lekarz ma obowiązek przeprowadzić taki zabieg, a szpital zabezpieczyć dostępność do świadczenia.
  • Zobacz także: Jurek: Twierdzenie, że obowiązek ochrony życia spowodował przegraną PiS-u, to po prostu nieprzyzwoitość

Musimy przypomnieć wszystkim lekarzom, że powoływanie się na art. 39 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, który mówi o tym, że lekarz może uchylić się od wykonania konkretnej medycznej procedury może być stosowany, ale nigdy wtedy, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie pacjentki. O tym mówi art. 30 tej samej ustaw - powiedziała.

Ministerstwo zdrowia chce zmienić przepisy w ogólnych warunkach umów NFZ z oddziałami ginekologiczno-położniczymi, tak aby szpital nie mógł odmówić wykonania aborcji “zgodnej z przepisami polskiego prawa”.

Leszczyna przypomniała, że zgodnie z polskim prawem aborcję można w Polsce przeprowadzić, gdy zachodzi jeden z dwóch przypadków. Pierwszy dotyczy sytuacji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, a drugi - gdy powstała w wyniku gwałtu lub czynu kazirodczego. 

Co z klauzulą sumienia przy aborcji?

Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała, że w przypadku zagrożenia życia i zdrowia pacjentki nie można się powołać na klauzulę sumienia.

Słowa te, zwłaszcza wzmianka o zdrowiu kobiety, oznaczają, że wobec lekarzy stosowany będzie szantaż, ponieważ kategoria zdrowia jest bardzo pojemna i może oznaczać także sferę psychiczną, czyli depresję, nerwicę czy stany lękowe itp. - czytamy na portalu PCH24.pl.

Czytaj także: NIE dla pigułek "dzień po" 15-latkom bez recepty

NRL: Szpital musi zatrudnić dodatkowego ginekologa

W przypadku zagrożenia życia i zdrowia pacjentki nie można się powołać na klauzulę. Lekarz ma obowiązek przeprowadzić taki zabieg, a szpital zabezpieczyć dostępność do świadczenia. Jeśli mowa o pozostałych dopuszczonych przypadkach – czyli ciąży z czynu zabronionego – szpital ma obowiązek zatrudnić lekarza ginekologa, który będzie świadczył te usługi. Ministerstwo zdrowia po prostu zaczyna przestrzegać przepisów pozostawionych po poprzednikach - skomentował rzecznik Naczelnej Rady Lekarskiej.

Źródło: ekai.pl, pch24.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo