Wspieraj wolne media

Fentanyl zbiera żniwo w Polsce. W życie wchodzi monitoring wystawiania i realizacji recept na opioidy

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/APA/HELMUT FOHRINGER

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało monitorowanie wystawiania i realizacji recept na opioidy. Decyzja to pokłosie tragicznego wydarzenia z Poznania, kiedy pod koniec 2023 r. znaleziono ciało 19-latki, która przedawkowała narkotyk - fentanyl, zauważa “Dziennik Gazeta Prawna”.

  • W ubiegłym tygodniu media społecznościowe obiegło nagranie dwóch mężczyzn z Poznania, którzy zachowują się “jak zombie”. Najprawdopodobniej byli oni pod wpływem fentanylu - “narkotyku zombi”.
  • Dr Krzysztof Kordel, prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej zauważył, że na czarnym rynku można zdobyć wszystko, od różnego rodzaju narkotyków po program do wystawiania fałszywych recept.
  • Według ekspertów “DGP”, ministerialna zapowiedź monitoringu prowadzona na poziomie lekarzy i podmiotów medycznych może nie być wystarczająca.
  • Zobacz także: Edukacja seksualna w Polsce. Trwają prace nad podstawą programową. Dzieci będą narażone na kontakt z pedofilami

Od poniedziałku będzie działał codzienny system monitorowania wystawiania i realizacji recept na opioidy, w tym fentanylu - zapowiedziała w sobotę w “Polsat News” minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Zaznaczyła, że obserwując trendy i nieprawidłowości, będzie można natychmiast reagować poprzez Głównego Inspektora Farmaceutycznego i zawiadamiać organy ścigania.

W ubiegłym tygodniu media społecznościowe obiegło nagranie dwóch mężczyzn z Poznania, którzy zachowują się “jak zombie”. Najprawdopodobniej byli oni pod wpływem fentanylu - “narkotyku zombi”, który zbiera śmiertelne żniwo w USA, a obecnie coraz częściej również w Polsce.

Cytowany przez “Dziennik Gazetę Prawną” dr Krzysztof Kordel, prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej i lekarz medycyny sądowej wyjaśnia, że fentanyl do niedawna był stosowany jedynie w szpitalach jako “środek przeciwbólowy o silnym działaniu do uśmierzania bólu pooperacyjnego i bólu nowotworowego”.

W dużej dawce blokuje układ oddechowy i człowiek po prostu się dusi. To właśnie nazywane jest w slangu “złotym strzałem” - powiedział.

Handel narkotykami i fałszywymi receptami

Lekarz zauważył, że na czarnym rynku można zdobyć wszystko, od różnego rodzaju narkotyków po program do wystawiania fałszywych recept. 

Mówi się także o lekarzach wystawiających ogromne liczby takich recept, ale jako izba regularnie dostajemy zgłoszenia o wykradzionych loginach lekarzy, na których nazwisko są one wystawiane. To wielki rynek, za którym prawdopodobnie stoją hakerzy. Regularnie informujemy o tym organy ścigania i Ministerstwo Zdrowia, ale bez odzewu - powiedział dr Kordel.

Według ekspertów “DGP”, ministerialna zapowiedź monitoringu prowadzona na poziomie lekarzy i podmiotów medycznych może nie być wystarczająca.

Czytaj także: Prokuratura wszczyna postępowanie. Chodzi o działania rządu w trakcie pandemii koronawirusa

"Wystąpimy do MZ o listę lekarzy"

Zdaniem Jakuba Kosikowskiego, rzecznika Naczelnej Izby Lekarskiej i rezydenta onkologii klinicznej, część może być wystawiana przez receptomaty.

Dlatego w poniedziałek wystąpimy do Ministerstwa Zdrowia o listę lekarzy wystawiających szczególnie dużo recept na opioidy bez refundacji - zapowiedział.

Fentanyl jest 100 razy silniejszy niż morfina i 50 razy niż heroina. W 2021 roku w Stanach Zjednoczonych zmarło z powodu przedawkowania narkotyków ponad 107 tys. osób. W tym aż 70 tys. po zażyciu fentanylu.

Źródło: gazetaprawna.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo