Wspieraj wolne media

Prokuratura wszczyna postępowanie przeciwko byłemu Premierowi. Chodzi o działania rządu w trakcie epidemii koronawirusa. Morawiecki: "Walka polityczna prowadzona takimi metodami jest haniebna"

0
0
1
Były premier Mateusz Morawiecki
Były premier Mateusz Morawiecki / Fot. PAP/Paweł Supernak

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek o wszczęciu śledztwa przeciwko poprzedniemu rządowi Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi tutaj o podejmowane decyzje w trakcie epidemii koronawirusa. Były Premier Mateusz Morawiecki zamieścił oświadczenie.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek o wszczęciu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków między innymi przez byłego Premiera Mateusza Morawieckiego oraz byłych pracowników Ministerstwa Aktywów Państwowych w związku z zakupem środków ochrony indywidualnej podczas pandemii w 2020 r.

Jak przekazał prokurator Piotr Skiba, działania poprzedniego rządu Prawa i Sprawiedliwości w czasie epidemii koronawirusa były szkodliwe dla interesu publicznego Skarbu Państwa i Grupy Lotos SA.

12 czerwca 2024 r. wszczęte zostało śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych – Prezesa Rady Ministrów, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, innych pracowników i kierownictwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych poprzez wydanie spółkom Skarbu Państwa polecenia dokonywania zakupu środków ochrony indywidualnej, czym działano na szkodę interesu publicznego Skarbu Państwa – Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz Grupy Lotos SA w kwocie wielkich rozmiarów - przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej W Warszawie Piotr Skiba.

Czytaj więcej: Powstał zespół doradców do spraw walki z mową nienawiści. Powstanie specjalny system karny

Jest odpowiedź Mateusza Morawieckiego

Na tę decyzję prokuratury odpowiedział były Premier Mateusz Morawiecki w długim wpisie na Facebooku. Na początku zaznaczył, że wszystkie decyzje związane z zakupem szczepionek oraz maseczek przeciwko koronawirusowi były podejmowane z myślą o życiu i zdrowiu pacjentów. Jak przekonuje, urzędnicy i przedstawiciele firm państwowych szukali środków ochrony na całym świecie, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno pacjentom, jak i personelowi medycznemu. 

Urzędnicy i pracownicy firm państwowych robili wszystko, co w ich mocy, aby dostarczyć niezbędne materiały do szpitali, domów opieki i dla pracowników na pierwszej linii. Teraz są za to atakowani. Wszystko wskazuje na to, że jedynym powodem jest fakt, że rządziła wtedy Zjednoczona Prawica. Walka polityczna prowadzona takimi metodami jest nie tylko haniebna i zwyczajnie nieuczciwa, ale będzie miała poważne konsekwencje w przyszłości - wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

Ocenił, że trwające od kilku miesięcy "polowanie na czarownice" będzie miało odwrotny skutek o zamierzeń obecnej władzy. 

Urzędnicy i funkcjonariusze państwowi będą sparaliżowani strachem przed podejmowaniem decyzji, od których będzie zależało to jak działa państwo - czy będzie w stanie szybko i sprawnie reagować na sytuacje kryzysowe - stwierdził były Premier.

Morawiecki dodał, że sprawne i szybkie podejmowanie decyzji to kwestia jakości życia w państwie w ogóle, w których to kwestia życia i śmierci. 

Źródło: tysol.pl, facebook.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo