Wspieraj wolne media

Czechy odrzuciły ratyfikację konwencji stambulskiej. Intrygujące kulisy decyzji senatorów. Praca polskiej instytucji pomogła im podjąć decyzję

2
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash

Kilka dni temu czeski Senat odrzucił projekt uchwały o wyrażeniu zgody na ratyfikację konwencji stambulskiej. Tamtejszym senatorom w podjęciu decyzji pomógł dokument stworzony przez polską instytucję prawną.

Kilka dni temu, dokładnie 24 stycznia tego roku czeski Senat odrzucił projekt uchwały o wyrażeniu zgody na ratyfikację konwencji stambulskiej. Spośród 71 obecnych senatorów, propozycję poparło tylko 34, czyli o 2 mniej niż wymagana większość. 28 senatorów wyraziło sprzeciw, a 9 nie oddało głosu. Warto napomnieć, że we wtorek Premier Donald Tusk wycofał wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie tej konwencji z polską konstytucją.

Jak poinformował Nikodem Bernaciak z Ordo Iuris, czescy senatorowie, którzy nie poparli tej uchwały opierało swoje przemówienia w Senacie na podstawie dokumentu stworzonego na temat konwencji stambulskiej przez Ordo Iuris. Na jego treść powoływał się między innymi senator Zdenek Hraba, który wskazywał, że czeskie prawo karne chroni kobiety przed przemocą.

Wśród licznych wypowiedzi, które miały miejsce w trakcie debaty nad projektem uchwały, warto wymienić stanowisko komisji konstytucyjno-prawnej, które przedstawił senator Zdenek Hraba; zgodnie z nim Konwencja stambulska „jest dokumentem ideologicznym, który w praktyce nie pomoże ofiarom przemocy domowej”. Również Komisja ds. Unii Europejskiej sprzeciwiła się ratyfikacji, stwierdzając, że konwencja „nie reguluje niczego, co już nie byłoby częścią naszego prawodawstwa karnego w dziedzinie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej”, natomiast „może rodzić istotne sprzeczności interpretacyjne” - podej Nikodem Bernaciak.

Wiceprzewodniczący Senatu Jiri Oberfalzer, wskazał na to, dokument że wielokrotnie posługuje się ona pojęciem "gender" zamiast "płci", przez co zacierane są różnice pomiędzy płciami. Przywołał także wyrok bułgarskiego Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 lipca 2018 r., który z analogicznych przyczyn stwierdził niezgodność Konwencji z bułgarską ustawą zasadniczą.

Z kolei senator Jitka Chalankova przypomniała, że na Słowacji odrzucono większością stosunkiem 95 na 150 posłów  projekt uchwały o ratyfikacji Konwencji już 4 lata temu – 25 lutego 2020 r. 

Czytaj więcej: Kowalewska: Pod hasłem "antykoncepcji” wpisany jest środek wczesnoporonny

Tłumaczenie międzynarodowej petycji Ordo Iuris okazało się pomocne zagranicznym obrońcom życia

Prawnik z Ordo Iuris zauważył również, że czeska prasa, dokładnie portal "Seznam Zpravy" ujawnił 27 stycznia, że co najmniej jeden z senatorów posiadał analizę dotyczącą konwencji stambulskiej autorstwa Instytutu Ordo Iuris. Chodzi o materiały załączone do międzynarodowej petycji "Stop Gender. Stand for Family" zainaugurowanej 9 czerwca 2020 r. i przetłumaczonej na 17 języków. Jednym z nich był właśnie język czeski.

Konwencja wprost uderza w małżeństwo i rodzinę, upatrując w różnicach pomiędzy kobietami i mężczyznami źródeł przemocy oraz czyni z ideologii gender podstawę polityki państwa pozbawiając znaczenia obiektywne biologiczne pojęcie płci i zastępując je rozumieniem płciowości jako konstruktu społeczno-kulturowego. Nakazuje wdrażanie ideologicznej perspektywy gender na wszystkich szczeblach polityki prowadzonej przez państwo - czytamy w petycji.

Źródło: tvmn.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo