Kontrowersyjna decyzja Tuska. Chodzi o Konwencję Stambulską. Zaprzepaszczona szansa polskich władz
W 2020 r. ówczesny Premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z polską konstytucją. Niestety szanse na ochronę polskich rodzin zostały zaprzepaszczone. Premier Donald Tusk podjął kontrowersyjną decyzję w tej sprawie.
- W 2020 r. Premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konwencji stambulskiej.
- Zdaniem poprzednich władz Prawa i Sprawiedliwości, naruszała ona dobro polskich rodzin.
- Premier Donald Tusk podjął kontrowersyjną decyzję w tej sprawie.
- Zobacz także: Sąd Najwyższy USA zezwolił Straży Granicznej usunąć ogrodzenie z drutu kolczastego w Teksasie
Premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją pod koniec lipca 2020 r., czyli 3 lata temu. Chodziło o zgodność w zakresie m.in. bezstronności państwa oraz prawa rodziców do wychowywania dzieci w zgodzie z własnym sumieniem. Wniosek utknął jednak w zamrażarce TK.
Konwencja stambulska budzi poważne kontrowersje. Instytut Ordo Iuris w swojej analizie zaznaczył, że dokument pod pozorem walki z przemocą, wprowadza wiele radykalnych postulatów ideologii gender. Podobny charakter mają dokumenty wydawane przez GREVIO - komitet monitorujący wykonywanie Konwencji. Akty te m.in. sprowadzają płeć do rangi konstruktu społecznego oraz wzywają do wykorzeniania ugruntowanych w kulturze wzorców zachowań
Dobro kobiet i dzieci to tylko pretekst, by na trwałe wprowadzić pojęcia ukształtowane przez ideologię gender do porządku prawnego państw członkowskich i uzbroić Brukselę w kolejne narzędzie nacisku. Rzeczywistym celem przyjęcia konwencji jest nie walka z przemocą domową, tylko poszerzenie arsenału prawnego przeciwko rodzinie, Kościołowi i państwom narodowym - stwierdził w zeszłym roku Marcin Romanowski.
Czytaj więcej: Sikorski z wizytą w Niemczech. Będzie rozmawiał o reparacjach wojennych? Mularczyk: "Są środowiska, które chcą rozmawiać"
Jest decyzja Tuska w sprawie konwencji stambulskiej
We wtorek odbyła się konferencja prasowa Donalda Tuska. Premier mówił m.in. o decyzji w kwestii Konwencji Stambulskiej. W ocenie tego forsowanego przez Unię Europejską dokumentu obecny rząd różni się z poprzednią ekipą.
Podpisałem dzisiaj tuż przed posiedzeniem Rady Ministrów dokument, na mocy którego wycofujemy wniosek, który został złożony przez premiera Mateusza Morawieckiego do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący Konwencji Stambulskiej. Premier Morawiecki składał wniosek do Trybunału Konstytucyjnego z założeniem, że Konwencja Stambulska, przypominam, że ma chronić przed przemocą kobiety i dzieci, zwana także konwencją antyprzemocową, według premiera Morawieckiego była niezgodna z konstytucja. Wycofanie tego wniosku przeze mnie jako premiera rządu oznacza, mam nadzieję, że definitywnie tę niepotrzebną kłótnię wokół tej oczywistej konwencji, którą ustalaliśmy lata temu - poinformował Donald Tusk.
Wycofanie tego wniosku oznacza definitywnie zakończenie niepotrzebnej kłótni wokół oczywistej konwencji, którą uzgodniliśmy lata temu. Byłem w to zaangażowany, kiedy po raz pierwszy byłem premierem. Ochrona kobiet przed przemocą to coś, co nigdy nie powinno być przedmiotem kłótni politycznych - wyjaśnił szef polskiego rządu.
Źródło: dorzeczy.pl, 300polityka.pl