Cieszyński: KO zwolniła zagraniczne firmy z konieczności płacenia odpisów od nadzwyczajnych zysków
Nowa koalicja chce sfinansować zamrożenie cen energii, gazu i ciepła na koszt Orlenu. Były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński poinformował, że koncern zapłaci za coś, za co do tej pory płaciły m.in. firmy niemieckie.
- Do Sejmu trafił projekt posłów KO i Polski 2050-TD o nowelizacji ustawy o zamrożeniu cen energii, gazu i ciepła. Nowa większość sejmowa chce, aby operacja została sfinansowana na koszt Orlenu.
- Janusz Cieszyński w mediach społecznościowych zwrócił uwagę, że "pieniądze na obniżki cen prądu dla Polaków pochodziły także z odpisów od nadzwyczajnych zysków właścicieli OZE".
- Dodał, że poseł Polski 2050 Paulina Hening-Kloska "zrobiła im prezent i zwolniła z tych opłat".
- Zobacz także: Ukraiński deputowany ws. protestu przewoźników: Najbardziej korzystają na tej sytuacji Rosjanie
Do Sejmu trafił projekt posłów KO i Polski 2050-TD o nowelizacji ustawy o zamrożeniu cen energii, gazu i ciepła. Nowa większość sejmowa chce, aby operacja została sfinansowana na koszt Orlenu. Składka, która ma zostać nałożona na koncern sięgnie blisko 15 mld zł. Giełda zdecydowanie zareagowała na te zapowiedzi i akcje Orlenu poszły ostro w dół.
Cieszyński: Nowa koalicja zrobiła prezent niemieckim firmom
Tymczasem Janusz Cieszyński w mediach społecznościowych zwrócił uwagę, że “pieniądze na obniżki cen prądu dla Polaków pochodziły także z odpisów od nadzwyczajnych zysków właścicieli OZE [odnawialnych źródeł energii - przyp red.]”.
Dodał, że poseł Polski 2050 Paulina Hening-Kloska “zrobiła im prezent i zwolniła z tych opłat”.
Postanowiłem spojrzeć, jakie firmy (poza spółkami skarbu państwa) wpłaciły do tej pory najwięcej. Myślicie, że autorka też to sprawdziła? - napisał na platformie X (dawniej Twitter), dołączając fragment dokumentu, który mówi o pięciu firmach.
Kraj pochodzenia beneficjenta rzeczywistego większości firm to Niemcy.
Pieniądze na obniżki cen prądu dla Polaków pochodziły także z odpisów od nadzwyczajnych zysków właścicieli OZE. Pani @hennigkloska w swojej ustawie zrobiła im prezent i zwolniła z tych opłat. Postanowiłem spojrzeć, jakie firmy (poza spółkami skarbu państwa) wpłaciły do tej pory… pic.twitter.com/pkqSRA1mwZ — Janusz Cieszyński (@jciesz) December 1, 2023
Czytaj także: Które samochody nie mogą tankować nowego E10? Ministerstwo uruchomiło wyszukiwarkę
Afera wiatrakowa
W nowelizacji ustawy o zamrożeniu cen energii znalazły się również budzące kontrowersje przepisy umożliwiające stawianie wiatraków bliżej zabudowy wielorodzinnej.
Pomysł ten spotkał się z krytyką polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy stwierdzili, że przepisy mogą prowadzić do wywłaszczenia ludzi pod budowę farm wiatrowych. PiS zapowiedział wniosek do prokuratury regionalnej oraz do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Źródło: x.com