Od nowego roku na stacje wchodzi paliwo E10. Ministerstwo podpowiada, które samochody mogą na nim jeździć

2
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od stycznia 2024 r. w Polsce, za sprawą decyzji m. in. Ministerstwa Klimatu i Środowiska podstawowym paliwem będzie PB95 oznaczona etykietą E10. Benzyną, ze względu na jej skład, nie będą jednak mogły tankować starsze samochody.

Od początku 2024 roku na stacjach paliw pojawi się benzyna z oznaczeniem E10, która ma wiele zalet dla środowiska. Zastąpi ona paliwo znane jako 95 z symbolem E5. Nie wszystkie samochody mogą jednak tankować benzynę E10, tyczy się to zwłaszcza ponad 10-letnich aut.

Starsze samochody nie zatankują E10

Jak podał portal farmer.pl, “paliwa E10 nie powinno się tankować do samochodów wyprodukowanych przed 2010 r.”. Są jednak wyjątki. 

Wiele z tych samochodów ma napisane na klapkach wlewu paliwa oznaczenia E5/E10, co oznacza, że obie benzyny nadają się do użytku w tym konkretnym wozie. W tych pojazdach nie powinno dziać się nic niepokojącego po długotrwałej jeździe na E10 - czytamy.

Nie zmienia to jednak faktu, że im starsze samochody, tym większe prawdopodobieństwo, że nie można do nich tankować E10.

Czytaj także: Protesty zadziałały? Sąd zdecyduje o Strefie Czystego Transportu w Krakowie

Wyszukiwarka ministerstwa klimatu 

Jak sprawdzić, czy dany samochód można tankować tą benzyną? Z pomocą przyszło Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które uruchomiło  wyszukiwarkę aut gotowych lub nie na paliwo E10. Jest ona dostępna na stronie e10.klimat.gov.pl.

Polska będzie 18. krajem w UE, który wprowadzi paliwo E10. Benzyna ta jest już dostępna w Austrii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Litwie czy Niemczech.

Głównym celem E10 jest poprawa jakości powietrza w dużych miastach, gdzie samochody są głównym emitentem zanieczyszczeń.

Źródło: farmer.pl, businessinsider.com.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo