Austriacka minister straci stanowisko? Chodzi o głosowanie ws. rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych

2
0
2
Kanclerz Austrii Karl Nehammer
Kanclerz Austrii Karl Nehammer / Fot. DRAGAN TATIC / AUSTRIAN CHANCELLERY / HANDOUT PAP/EPA

Austriacka minister środowiska oddała decydujący głos ws. rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych (NRL) w UE. Zlekceważyła tym samym zalecenia kanclerza Karla Nehammera, który zapowiedział wniesienie skargi o unieważnienie głosowania do TSUE.

  • Rada Unii Europejskiej przyjęła w poniedziałek prawo o odbudowie zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law).
  • Rozporządzenie przeszło dzięki zmianie stanowiska Austrii, minister środowiska Leonore Gewessler głosowała za, mimo że austriacki rząd chciał wstrzymać się od głosu.
  • Po decyzji austriackiej polityk w koalicji rządowej zawrzało, kanclerz Karl Nehammer oskarżył Gewessler, że nie była “upoważniona” do głosowania za rozporządzeniem.
  • Zobacz także: Le Pen z częściowym wsparciem Republikanów, a Macron nie wystawia kandydatów w 60 okręgach

Rada Unii Europejskiej przyjęła w poniedziałek prawo o odbudowie zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law). Przepisy, które nakładają obowiązek przywracania zdegradownych ekosystemów są jednym z kluczowych elementów Zielonego Ładu.

Przeciw NRL głosowała Polska, Włochy, Węgry, Holandia, Finlandia i Szwecja.

Rozporządzenie przeszło dzięki zmianie stanowiska Austrii, minister środowiska Leonore Gewessler głosowała za, mimo że austriacki rząd chciał wstrzymać się od głosu. Ostatecznie głosy na “tak” reprezentowało 66 proc. populacji UE. Próg zatwierdzenia kwalifikowaną większością głosów w Radzie wynosi 65 proc.

Austriacka minister będzie mieć problemy?

Po decyzji austriackiej polityk w koalicji rządowej zawrzało, kanclerz Karl Nehammer oskarżył Gewessler, że nie była “upoważniona” do głosowania za rozporządzeniem. Zapowiedział również wniesienie skargi o unieważnienie głosowania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) w opublikowanym komunikacie poinformowała, że “istnieje podejrzenie, że minister Gewessler, zatwierdzając rozporządzenie, działała niezgodnie z prawem i świadomie wbrew przepisom konstytucji”. 

Sekretarz generalny partii Christian Stocker powiedział, że ÖVP składa skargę karną dotyczącą nadużycia stanowiska przeciwko minister środowiska.

Leonore Gewessler stawia się ponad konstytucją, bo nie może pogodzić działania zgodnego z prawem ze swoją zieloną ideologią - powiedział urzędnik cytowany przez gazetę "Spigel".

Do sprawy odniosła się była premier Beata Szydło. Jej zdaniem “to bardzo ważny moment w historii Unii”.

Nie dość, że kluczowe kwestie są celowo wyprowadzane z Rady Europejskiej (gdzie jest weto) do Rady Unii Europejskiej (gdzie nie ma weta), to jeszcze dochodzi do sytuacji, że pojedynczy minister w imię swoich fiksacji podejmuje niezgodnie z prawem działania wpływające bezpośrednio na miliony mieszkańców Unii - napisała na platformie X.

Czytaj także: Szpiedzy wjechali do Polski jako uchodźcy...i zostali wypuszczeni?

Kontrowersyjne przepisy

NRL zakłada, że unijne kraje będą musiały do 2030 roku doprowadzić do dobrego stanu co najmniej 30 proc. zdegradowanych siedlisk w ekosystemach lądowych, przybrzeżnych, słodkowodnych i morskich, 60 proc. do 2040 roku i 90 proc. do 2050 roku.

"Nasz dziennik" na podstawie opinii ekspertów przestrzegał, że pod hasłem "odtwarzania przyrody" unijne władze chcą, abyśmy zalali blisko 400 tys. hektarów użytkowanych rolniczo. Realizacja tego przedsięwzięcia oznacza zatopienie gruntów o powierzchni równej areałowi 35 tys. gospodarstw rolnych, twierdzą eksperci.

Źródło: energetyka24.com, derstandard.at

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo