Przepisy o odbudowie zasobów przyrodniczych zatwierdzone. Polska była przeciw. Tusk wpłynął na decyzję ministerstwa?

0
0
2
Paulina Hennig-Kloska
Paulina Hennig-Kloska / Fot. PAP/Paweł Supernak

Kontrowersyjne rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych (NRL) zostało przyjęte, pomimo sprzeciwu Polski, Włoch, Węgier, Holandii, Finlandii i Szwecji.

  • Przepisy, które nakładają obowiązek przywracania zdegradownych ekosystemów są jednym z kluczowych elementów Zielonego Ładu.
  • Rozporządzenie przeszło dzięki zmianie stanowiska Austrii, którą w niedzielę ogłosiła minister środowiska Leonore Gewessler.
  • Polska, która doprowadziła do wstrzymania prac nad NRL przed wyborami do PE, podczas poniedziałkowego głosowania podtrzymała swój sprzeciw, wbrew stanowisku Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
  • Zobacz także: Polsat: Dziennikarze pracujący w naszej telewizji nie będą startowali w wyborach prezydenckich

Rada Unii Europejskiej przyjęła w poniedziałek prawo o odbudowie zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law). Przepisy, które nakładają obowiązek przywracania zdegradownych ekosystemów są jednym z kluczowych elementów Zielonego Ładu.

Rozporządzenie przeszło dzięki zmianie stanowiska Austrii, którą w niedzielę ogłosiła minister środowiska Leonore Gewessler.

To słuszna decyzja, o którą nieustannie wzywali obywatele, naukowcy i przemysł. Nadal jesteśmy na dobrej drodze do odwrócenia utraty różnorodności biologicznej, rozpocznijmy teraz współpracę i pokażmy, że UE nadal przoduje - napisał w mediach społecznościowych Virginijus Sinkevičius,  unijny komisarz środowiska, oceanów i rybołówstwa.

Rozporządzenie przyjęte, pomimo sprzeciwu Polski

Przeciw NRL głosowała Polska i pięć innych państw. 

Rozporządzenie o odbudowie przyrody zostało w ostatniej fazie bardzo złagodzone, nawadnianie torfowisk będzie dobrowolne dla rolników, jest duża elastyczność we wdrażaniu, są systemy zachęt a do 2027r. jest ponad 100 mld euro do podziału! - napisała na platformie X brukselska korespondentka RMF FM.

Czytaj także: Mentzen zareagował na słowa posła PiS. Lider Konfederacji postawił twarde warunki

Tusk wpłynął na decyzję ministerstwa?

Polska, która doprowadziła do wstrzymania prac nad NRL przed wyborami do PE, podczas poniedziałkowego głosowania podtrzymała swój sprzeciw, wbrew stanowisku Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Media twierdzą, że stało się tak przez decyzję premiera Donalda Tuska.

NRL przeszło. Gorzkie głosowanie, bo nasz rząd był przeciw mimo Pozytywnej rekomendacji MKiS. Mamy rząd koalicyjny więc bywa trudno - napisał na X wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.

NRL zakłada, że unijne kraje będą musiały do 2030 roku doprowadzić do dobrego stanu co najmniej 30 proc. zdegradowanych siedlisk w ekosystemach lądowych, przybrzeżnych, słodkowodnych i morskich, 60 proc. do 2040 roku i 90 proc. do 2050 roku.

Źródło: topagrar.pl, x.com, rmf24.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo