Wspieraj wolne media

Alarmująca sytuacja w ochronie zdrowia. Ogromna dziura w budżecie NFZ

0
0
4
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Andrzej Lange

Na ochronę zdrowia może zabraknąć w ciągu trzech lat blisko 160 mld zł - wynika z najnowszego raportu. Tymczasem rząd kara szpitale, które odmawiają wykonania aborcji.

  • W ochronie zdrowia może zabraknąć nawet 158,9 mld zł w ciągu najbliższych 3 lat - wynika z  raportu pt. “Luka finansowa systemu ochrony zdrowia w Polsce - perspektywa 2025-2027”.
  • Okazuje się, że od 2024 r. wydatki NFZ przekraczają znacznie poziom przychodów ze składek i muszą być finansowane dodatkowo dotacją podmiotową z budżetu.
  • Luka w scenariuszu zakładającym utrzymanie sprawności funkcjonowania systemu ochrony zdrowia na obecnym poziomie to aż 129,5 mld zł.
  • Zobacz także: "Brutalizacja zachowań przestępczych". Coraz więcej przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan

W ochronie zdrowia może zabraknąć nawet 158,9 mld zł w ciągu najbliższych 3 lat - wynika z raportu pt. “Luka finansowa systemu ochrony zdrowia w Polsce - perspektywa 2025-2027”. Został on przygotowany w ramach trzech instytucji - Federacji Przedsiębiorców Polskich, Instytutu Finansów Publicznych i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.

Likwidacja rezerw finansowych NFZ

Autorzy raportu zwracają uwagę, że w 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wykorzystał prawie wszystkie rezerwy, które kumulowały się w trakcie pandemii w latach 2020–2022. Z kolei zobowiązania wynikające przede wszystkim ze wzrostu płac w ochronie zdrowia mają trwałe i rosnące skutki.

Okazuje się, że od 2024 r. wydatki NFZ przekraczają znacznie poziom przychodów ze składek i muszą być finansowane dodatkowo dotacją podmiotową z budżetu.

Ogromne luki w budżecie

Ze scenariusza minimalnego - który zakłada ograniczenie pewnych zobowiązań płatnika, chodzi o wstrzymanie finansowania świadczeń ponadlimitowych (tzw. nadwykonań) czy brak finansowania nowych technologii medycznych - wynika, że luka finansowa wyniesie nie mniej niż:

- 22 mld zł w 2025 roku

- 29,5 mld zł w 2026 roku

- 41 mld zł w 2027 roku

A to daje łącznie 92,5 mld zł, które w latach 2025-2027 trzeba będzie skierować do NFZ.

Luka w scenariuszu zakładającym utrzymanie sprawności funkcjonowania systemu ochrony zdrowia na obecnym poziomie to aż 129,5 mld zł. Z kolei gdy zostanie uchwalona nowelizacja ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia i dojdzie do zmiany sposobu naliczania składki zdrowotnej, niedobór wyniesie 158,9 mld zł.

Czytaj także: Ordo Iuris oferuje pomoc dla kobiet w trudnej ciąży. Rząd Tuska woli karać szpitale

Kara dla szpitala za odmowę wykonania aborcji

Tymczasem koalicja rządząca nakłada kary finansowe na szpitale, które odmówiły wykonania aborcji. Pabianickie Centrum Medyczne musi zapłacić aż 550 tys. zł.

Niedawno pisałem, że może to oznaczać zmniejszenie ilości świadczeń udzielanych pacjentom i np. wyczerpanie puli środków już w połowie roku - zaznaczył mecenas Łukasz Bernaciński na platformie X.

Źródło: x.com, rp.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo