"Brutalizacja zachowań przestępczych". Coraz więcej przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan
Wzrasta liczba przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan w Polsce - wynika z raportu Ordo Iuris. W 2023 r. Instytut odnotował w naszym kraju 118 takich sytuacji.
- Ordo Iuris: W 2023 r. zewidencjonowano 118 takich zdarzeń, w porównaniu do 77 uwzględnionych w raporcie za 2022 r.
- Co więcej, postępuje również brutalizacja zachowań przestępczych. Instytut zwraca uwagę, że coraz częściej dochodzi do ataków fizycznych na wiernych.
- Raport Ordo Iuris, obejmujący zdarzenia z 2023 r., został złożony do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
- Zobacz także: Papież Franciszek ostro o handlarzach narkotyków: To są mordercy
Raport Ordo Iuris, obejmujący zdarzenia z 2023 r., został złożony do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
Coraz więcej przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan
Okazuje się, że liczba odnotowanych przypadków przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan w Polsce stale wzrasta.
W 2023 r. zewidencjonowano 118 takich zdarzeń, w porównaniu do 77 uwzględnionych w raporcie za 2022 r. Wykaz obejmuje przestępstwa z całej Polski. Najwięcej zdarzeń opisanych w raporcie to przypadki wandalizmu, niszczenia miejsc oraz obiektów kultu religijnego - podał Instytut.
Co więcej, postępuje również brutalizacja zachowań przestępczych. Instytut zwraca uwagę, że coraz częściej dochodzi do ataków fizycznych na wiernych.
Wśród zdarzeń odnotowanych w raporcie znalazło się m.in. zakłócanie Mszy Św. w kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, zniszczenie licznych grobów na cmentarzach czy znieważenie wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. W ubiegłym roku Instytut odnotował kilka fizycznych ataków na osoby duchowne, ministrantów i wiernych. Do brutalnego zamachu doszło na ulicach Wrocławia, gdzie pobity został młody kapłan w sutannie, wracający z niedzielnej Mszy Świętej - poinformował Ordo Iuris.
Czytaj także: Protest przeciwko usunięciu polskich bohaterów z Muzeum II WŚ w Gdańsku
"Niezbędna jest zdecydowana reakcja ze strony organów ścigania"
Robert Czarnowicz z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris wskazał, że istotne jest raportowanie takich przestępstw, ponieważ, wbrew narracji lewicowo-liberalnych mediów, chrześcijanie to grupa, która doświadcza wielokrotnie przejawów agresji słownej, a nawet fizycznej.
Niezbędna jest również zdecydowana reakcja ze strony organów ścigania. Widzimy bowiem, że społeczne przyzwolenie na znieważanie osób wierzących, w szczególności pobłażliwe traktowanie takich zachowań ze strony celebrytów, w połączeniu z biernością wymiaru sprawiedliwości, daje przekonanie co do bezkarności takich zachowań - stwierdził.
Źródło: ordoiuris.pl