Pierwsza w Polsce kara za odmowę wykonania zbrodnia aborcji. Szpital ma zapłacić ponad pół mln zł
Pabianickie Centrum Medyczne musi zapłacić 550 tys. zł kary za odmowę wykonania zbrodni aborcji. Taką karę na szpital nałożył NFZ.
- Narodowy Fundusz Zdrowia taką decyzję podjął na podstawie nowych przepisów o ogólnych warunkach wykonywania umów na leczenie.
- Izabela Leszczyna: Jedno postępowanie zakończyło się już nałożeniem kary, dwa kolejne są w końcowej fazie. Obawiam się, że tam też okaże się, że nałożenie kary będzie zasadne.
- Ministerstwo Zdrowia zobowiązało placówki medyczne, które mają umowę z NFZ, do takiego organizowania pracy, by przynajmniej jeden z lekarzy dokonywał aborcji.
- Zobacz także: Dziemianowicz-Bąk: Polski rynek potrzebuje rąk do pracy, potrzebuje także migrantów
Narodowy Fundusz Zdrowia taką decyzję podjął na podstawie nowych przepisów o ogólnych warunkach wykonywania umów na leczenie.
O karze nałożonej na placówkę medyczną w Pabianicach poinformowała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Izabela Leszczyna.
NFZ prowadzi postępowania kontrolne dotyczące odmów aborcji. Jedno postępowanie zakończyło się już nałożeniem kary, dwa kolejne są w końcowej fazie. Obawiam się, że tam też okaże się, że nałożenie kary będzie zasadne - powiedziała.
Resort zdrowia próbuje zmuszać szpitale do zabijania nienarodzonych
Ministerstwo Zdrowia zobowiązało placówki medyczne, które mają umowę z NFZ, do takiego organizowania pracy, by przynajmniej jeden z lekarzy dokonywał aborcji.
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej weszła w życie 30 maja.
Resort zdrowia tłumaczy, że “na skutek nadużywania przez części lekarzy tzw. klauzuli sumienia kobiety niejednokrotnie nie mogą skorzystać z przysługującego im prawa do legalnego zabiegu przerwania ciąży”.
Czytaj także: Marsz dla Życia i Rodziny 2024. Zobacz fotorelację z tego wydarzenia [+FOTORELACJA]
Kary dla szpitali
Nowelizacja wprowadza również karę umowną w wysokości 2 proc. kontraktu na świadczenia z ginekologii i położnictwa, a nawet możliwość rozwiązania umowy w całości lub części bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Źródło: wyporcza.pl