Zmowa cenowa na rynku malin. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził kontrolę. Jej wyniki mogą być rozczarowujące dla plantatorów
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, jak kształtowane są ceny malin i co ma wpływ na ich wysokość. Przeprowadzono kontrolę 60 punktów skupu malin oraz u pięciu największych przetwórców. Niestety Prezes UOKiK nie ma dobrych informacji dla plantatorów.
- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził ostatnio kontrolę wśród skupów malin i przetwórców.
- Plantatorzy uskarżali się, że istnieje wśród nich zmowa cenowa, która uderza w producentów tych owoców.
- Jak podaje prezes UOKiK Tomasz Chróstny, analiza rynku nie wykazała zabronionego procederu.
- Zobacz także: Przepychanki podczas konferencji KO "Niech pan się na mnie nie kładzie. Ma pan jakieś dziwne zapędy"
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Inspekcja Handlowa skontrolowali rynek owoców miękkich. Wszystko po to doniesieniach od producentów owoców o zmowie cenowej firm skupujących m.in. maliny, na skutek której uprawy stają się nierentowne. Ministerstwo rolnictwa podejrzewało zmowę cenową między skupującymi owoce podmiotami z kapitałem zagranicznym. Wszystko przez to, że w pierwszej połowie lipca, jak mówił wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, podmioty z dużą częścią kapitału zagranicznego z godziny na godzinę obniżyły cenę skupu malin o 1 zł na kg.
Kontrolerzy sprawdzili punkty skupów zlokalizowanych w województwie lubelskim oraz mazowieckim - regionach należących do liderów produkcji malin w Polsce. Kontrole odbyły się także u 5 największych przetwórców - Dohler, Rauch, Real, SVZ i Austria Juice. Analizie poddano również cały łańcuch dystrybucji malin, z naciskiem położonym na te wykorzystywane w przetwórstwie.
Łańcuch dystrybucji malin jest krótki, co jest związane z nietrwałością tych owoców. W przypadku malin przeznaczonych do przetwórstwa pomiędzy przetwórnią a producentem pojawia się zazwyczaj tylko jeden pośrednik. Jest on odpowiedzialny za konfekcjonowanie oraz zapewnienie transportu do zakładów przetwórczych.
Czytaj więcej: Ardanowski: Tranzyt był tranzytem udawanym. Boję się, że presja ze strony ukraińskich produktów będzie jeszcze większa
Nie było zmowy cenowej?
Dane pozyskane przez UOKiK w toku kontroli dużych przetwórców owoców również nie potwierdzają koordynacji działań między nimi w zakresie wysokości cen lub organizacji skupu malin.
Wyniki dotychczasowych analiz nie dają podstaw do twierdzenia, że trudna sytuacja producentów malin w bieżącym sezonie jest wynikiem zmowy lub wykorzystywania przewagi kontraktowej przez skupy. Zróżnicowanie cen między nimi, które zaobserwowaliśmy, przemawia przeciwko hipotezie zmowy cenowej - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Będziemy kontynuować sprawdzanie rynku owoców miękkich - dodał
Niewątpliwie niekorzystnym zjawiskiem mającym wpływ na poziom cen skupu malin, jest import mrożonych owoców do Polski, który w pierwszym kwartale tego roku wzrósł w porównaniu do pierwszego kwartału 2022 r., przy jednoczesnym utrzymaniu się eksportu na zbliżonym poziomie
Źródło: salon24.pl